Skip to Content

Department of Anthropology

  • Banner Image

Undergraduate Award Recipients

Departmental Awards

Funds from this award are distributed the academic year after the recipient wins the award. This chart shows the year that the recipient receives the funds.

Academic Year
Awardee
2021 - 2022 Andrew Krawczyk
2020 - 2021 Catherine Garcia
2019 - 2020 Katy Self
2018 - 2019 Kiersten Weber
2017 - 2018 Joshua Chaplin
2016 - 2017 Lilian Ondus
2015 - 2016 Ellan Hambright
2014 - 2015 Ashley Stepp
2013 - 2014 Katherine Carter
2012 - 2013 Joe Wilkinson

 

Non-Departmental Awards

Awardee
Advisor
Project Title
Anja Derry Sherina Feliciano-Santos Policing Speech: Language, Force, and DUI arrests in the U.S. South
Awardee
Advisor
Project Title
Francesca Faccone Meghan Conroy Project CYMA Research on Boko Haram
Rowan Ooi Sharon DeWitte Does developmental stress during childhood contribute to the likeliness of active periosteal lesions at the time of death?
Awardee
Advisor
Project Title
Sam Breazeale David Simmons Infant Health Among Haitian Migrant Workers in Dominican Bateyes
Awardee
Advisor
Project Title
Connor Brunson Kelly Mulvey (Educational Studies) Perceptions of Healthcare in Housing Secure and Insecure Populations
Awardee
Advisor
Project Title
Julia Pribyl Sheryl Wiskur (Chemistry and Biochemistry) and Ravish Akhani (Chemistry and Biochemistry) The Synthesis and Use of Organic Catalysts in the Separation of Chiral Enantiomers
Awardee
Advisor
Project Title
Meghan Conroy Deborah Billings (Health Promotion Education, and Behavior) The Psychological and Emotional Effects of Female Genital Mutilation
Awardee
Advisor
Project Title
Jordyn Livingston John Bernhart (Health Promotion, Education, and Behavior) Tasty Tuesdays: Helping Children Be Role Models for Healthy Eating
Awardee
Advisor
Project Title
Karla Matthews-Brown Jason Cummings (Sociology) Living While Black: How Racial Discrimination in Public Spaces Affects the Mental Health of African Americans
Awardee
Advisor
Project Title
Hannah Selvey Adam Hartstone-Rose The effect of captive diet on the skulls and teeth of carnivores
Awardee
Advisor
Project Title
Jordyn Livingston John Bernhart (Health Promotion, Education, and Behavior) Tasty Tuesdays: Helping Children Be Role Models for Healthy Eating
Awardee
Advisor
Project Title
Hannah Rubenstein Teresa Moore (Exercise Science) Energy Expenditure in Whitewater Kayaking: Comparison of Fitbit to Actigraph accelerometers
Awardee
Advisor
Project Title
Matthew Isales David Simmons National Development through Supplemental Nutrition and Education of the Dominican Youth: the Role of Caritas in Supporting the Basic Social Needs of At-Risk Children in Santiago, Dominican Republic
Awardee
Advisor
Project Title
Katheryne Brown Adam Hartstone-Rose 3D laser scan reconstruction of the masticatory anatomy of ancient carnivorans from Langebaanweg, South Africa
Connor Brunson Kelly Mulvey (Educational Studies) Perceptions of Healthcare in Housing Secure and Insecure Populations
Katherine Carter Charles Cobb and  Meagan Conway Left Behind: Interpreting Remains of House 8 From 20th Century Inishark
Carissa Leischner  Adam Hartstone-Rose 3D laser scan reconstruction of the masticatory anatomy of ancient carnivorans from Langebaanweg, South Africa
Hannah Selvey Adam Hartstone-Rose The dietary adaptations of the ancient carnivorans of Langebaanweg, South Africa
Awardee
Advisor
Project Title
Meghan Conroy Kirk Randazzo (Political Science) Insuring Domestic Tranquility
Awardee
Advisor
Project Title
Claudia LaBarre David Goldstein and Molly Zuckerman Locating Cannibalism on St. Croix: Shedding Light on Cultural Practice
Hillary Hudson Ann Kingsolver Not Your Grandma's Knitting Circle: Fiber Arts in the New Millennium
Emily Pfifer Chris Toumey Visual Knowledge of a Biological Object
Kira Tilley Doyle Stevick (Educational Leadership and Policies) The Role of Traditional Medicine in Taiwan
Awardee
Advisor
Project Title
Wyatt Fleming Eric Jones Settlement Ecology of 19th-Century Farmsteads in Nelson, Madison County, NY
Hanna Waltz Kyndall Braumuller (Epidemiology and Biostatistics) and Melissa Nolan (Epidemiology and Biostatistics,) Entomologic profiling of ectoparasites on triatomines in El Salvador: A new biological control to stop transmission of Chagas disease?
Awardee
Advisor
Project Title
Anne Bauknight Gabrielle Kuenzli (History) History of Latino Jockeys: Racial Characterizations and its Implications within Horse Racing and Society in the United States
Awardee
Advisor
Project Title
Jessica Atkins Jeanne Britton (Thomas Cooper Library) and Evan Meaney (Visual Art and Design) The Digital Piranesi
Richard Strater Jennifer Reynolds Learning English in Queretaro, Mexico
Awardee
Advisor
Project Title
Isabella Heimke Kathryn Luchok Student identities affecting stressors and sense of community/belonging
Kiersten Weber Karen Smith Decorated Bone Pins of Spanish Mount Point: The Mysteries Engraved
Awardee
Advisor
Project Title
Andrea Ayers Jordan Lyerly (Psychology) and Dawn Wilson (Psychology)  The Relationship between Monitoring of Health Behaviors and Self-Confidence in African Americans
Samuel Forst Saddler Taylor (McKissick Museum) Song, the Piedmont, and I-85: An Investigation of Upstate South Carolina Music Traditions
Weston Grove David Simmons Maternal Mortality in the Dominican Republic
Matthew Isales David Simmons National Development through Supplemental Nutrition and Education of the Dominican Youth: the Role of Caritas in Supporting the Basic Social Needs of At-Risk Children in Santiago, Dominican Republic
Allison Kuester Sara Schwebel (English Language and Literature) Examination of the Periodical Sources of the Lone Woman’s Story
Awardee
Advisor
Project Title
Kaitlyn Bretz Andrea Bonisoli Alquati (Biological Sciences) and Timothy Mousseau (Biological Sciences) Effects of radioactive contamination in Chernobyl, Ukraine and Fukushima, Japan on the developmental instability of butterfly species
Katheryne Brown, Carissa Leischner and Hannah Selvey Adam Hartstone-Rose The dietary adaptations of the ancient carnivorans of Langebaanweg, South Africa
Awardee
Advisor
Project Title
Bryttin Boyde and Hannah Selvey Adam Hartstone-Rose The dietary adaptations of the ancient carnivorans of Langebaanweg, South Africa
Alexandra Golden Andrea Bonisoli Alquati (Biological Sciences) Radiation and Asymmetry: A Morphometric Study of Insect Wings
Joseph Studemeyer Daniel Buxhoeveden Overlapping Magisteria: An Inquiry Into the Compatibility of Athonite Cosmology with Trends in Modern Science
Carrie Wolf Deborah Billings (Health Promotion, Education, and Behavior) and David Simmons Barriers to Social Service Provision in the Dominican Republic
Awardee
Advisor
Project Title
Eeshwar Chandrasekar David Simmons Ethnographic Studies of Metabolic Disorders in Tamil Nadu
Daravie Pel Elaine Chun (English Language and Literature; Linguistics) and Erica Gibson When Medicine Meets Culture: Cambodian American Views of Mainstream US Medicine
Julia Pribyl Sheryl Wiskur (Chemistry and Biochemistry) Silylation-Based Kinetic Resolution of Alcohols to Produce Enantiomerically Enriched Compounds
     
Gregory Wehrman Sharon DeWitte Developmental Stress and Risks of Mortality: the Case of Medieval Plague
Awardee
Advisor
Project Title
Alison Atchley Joanna Casey Late Stone Age Lithic Technology in Northern Ghana
Hillary Hudson Ann Kingsolver Not Your Grandma's Knitting Circle: Knitting Collectives of the New Millennium
Claudia LaBarre David Goldstein and Molly Zuckerman Locating Cannibalism on St. Croix: Shedding Light on Cultural Practice
Emily Phifer Chris Toumey Seeing Is Believing
Awardee
Advisor
Project Title
Sarah Ali Christine Blake (Health Promotion, Education, and Behavior) and Tom Leatherman Health Benefits of Vegan Diets
Rachel Balzer and Zachary McClendon Jennifer Reynolds Don't Talk with Your Mouth Full: Language Socialization of Chinese American Children
Kerri Caplinger David Goldstein Locating the Knights of Malta in the 17th Century Caribbean
Jennifer Greene Erica Gibson A Cross-Cultural Comparison of Healthcare Volunteering in the United States and Peru
Marc Guest Marc Moskowitz Homosexual Male Power Structure: Gay Male Leadership within the Columbia, South Carolina Community
Keely Lewis Charles Cobb Expedient Glass Tool Use by Native Americans in the 18th Century Savannah River Valley
Awardee
Advisor
Project Title
Joshua Driscoll Mindy Fenske, (English Language and Literature) Tapping the Source: Examining Hawaiian Culture through Traditional Tattooing
Cara Fertitta David Simmons Health Care Disparities in Ghana
Chelsea Goldstein  Dawn Hunter (Visual Art and Design) Eyes of Ethnography: A visual anthropology study of the Bai & Yi peoples of China
Matthew Johnson Erica Gibson and David Simmons Cardiovascular Disease in Buchanan, Va
Janet Newton Jennifer Reynolds Fresas: Social Identity of Elite Mexican Youth
Samir Panvelker David Simmons Comparing the Practitioner-Patient Relationship in Biomedical and Acupuncture
Allison Reid Jennifer Reynolds Spotlight on Domestic Abuse Service Providers: A Cross-Cultural Comparison of Two Battered Women's Shelters
Matthew Snider Maimuna Huq and David Simmons Cultivating an Islamic Identity at an American University
Christopher Young  Joanna Casey The Availability and Selection of Stone Tool Raw Materials in Relation to the Johannes Kolb Archaeological Site (38DA75)
Awardee
Advisor
Project Title
Margaret McWhorter Gail Wagner The Late Woodland Component at the Concrete Block Site (38KE192) in Kershaw County, South Carolina
Jessica Silvaggio David Simmons and Kimberly Simmons Healing systems and Herbal Treatments in Santiago, Dominican Republic
Awardee
Advisor
Project Title
Andrew Cline and Matthew Trew Karl Heider and Laura Kissel (Visual Art and Design) Kiss Me, I Might Be Irish: A Visual Study of Nationality and Belonging
Puja Dalal and Elaine Kao David Simmons The Use and Function of Botanicas in Santiago, Dominican Republic
Mary Ann Fanning Kenneth Kelly Comparative archaeological study of enslaved persons and planter cultures in Martinique
Asma Jaber Elaine Lacy (History) Discovering the Roots of Nativism in Contemporary South Carolina
Tamara Looney Elizabeth Mayer-Davis (Epidemiology and Biostatistics) and Thomas Leatherman Carbohydrate Counting in Columbia Adolescents with Type 1 Diabetes
Awardee
Advisor
Project Title
Chanda Cooper Gail Wagner and Jennifer Reynolds Botanical Knowledge among South Carolina Elementary School Students
Anna Handley, Mary Allison Joseph Ann Kingsolver Linguistic and Social Barriers in Medical Interpretation for Exclusively Spanish-Speaking Latina Patients in South Carolina
Mariel McWilliams Daniel Buxhoeveden Microanatomical Effects of Prenatal Cocaine Exposure
James Stewart Gail Wagner Rediscovering "Congaree Town," A Contact-Period Site?
Nicholas Younginer Karl Heider Lebanese Identity in South Carolina Before and After 9/11

This list contains graduate and undergraduate awardees.

Awardee
Award
Emily Brennan National Science Foundation (NSF) Doctoral Dissertation Research Improvement Grant (DDRIG)
Allison Ham National Science Foundation (NSF) Doctoral Dissertation Research Improvement Grant (DDRIG)
David Hansen National Science Foundation (NSF) Graduate Research Fellowship (GRFP)
Awardee
Award
Madison Blanding Public Policy and International Affairs (PPIA) Junior Summer Institute (JSI)
Awardee
Award
Madison Blanding Benjamin A. Gilman International Scholarship
Amber Domingue National Science Foundation (NSF) Research Experience for Graduates (REG) Supplement
Awardee
Award
Kyle Van Arsdale Project GO
Awardee
Award
Samantha Yaussy National Science Foundation (NSF) Doctoral Dissertation Research Improvement Grant (DDRIG)
Awardee
Award
Brittany Walter National Science Foundation (NSF) Doctoral Dissertation Research Improvement Grant (DDRIG)
Awardee
Award
Kara Brown Fulbright U.S. Student Program English Teaching Assistant (ETA)
Georgia Froman Teaching Assistant Program in France (TAPIF)
Awardee
Award
Charles Walters Benjamin A. Gilman International Scholarship
Awardee
Award
Julia Grasso Fulbright U.S. Student Program
Awardee
Award
Kimberly Cavanagh Fulbright U.S. Student Program
Jennika McClean Freeman-ASIA
Jeremy Vanderknyff National Science Foundation (NSF) Graduate Research Fellowship (GRFP)
Anna Jaber USA Today All-USA College Academic Team
Awardee
Award
Kristen Hudgins Fulbright U.S. Student Program
Anna Jaber The Harry S. Truman Scholarship
Awardee
Award
Anna Handley Benjamin A. Gilman International Scholarship
Awardee
Award
Russell Lynch National Security Education Program Scholarship
Lara Bratcher Omicron Delta Kappa (ODK) National Leader of the Year
Awardee
Award
Lara Bratcher Glamour's Top Ten College Women
Lara Bratcher The Harry S. Truman Scholarship
Awardee
Award
Laura McFarland Rotary Global Grant



This award was a precursor to current Magellan awards and is equivalent to the current Magellan Mini-Grant Award. 

Awardee
Advisor
Project Title
Amanda Clark David Goldstein Examining Trace Elements of Mercury in Hawksbill, Leatherback and Green Sea Turtle Fossil Records and Modern Populations Using X-Ray Fluorescence
Sheimaliz Glover David Hudgens (International Business, USC Columbia) and Jennifer Reynolds Dance, Women, & China

This award was a precursor to current Magellan awards and is equivalent to the current Magellan Mini-Grant Award. 

Awardee
Advisor
Project Title
Marla Koch Erica Gibson Cultural Anthropology Field Study in Campeche, Mexico
Samir Panvelker David Simmons Comparing the Practitioner-Patient Relationship in Biomedicine and Acupuncture

*NOTE: The variety in the list of Magellan awardees reflects the cross-training between anthropology and other disciplines. Magellan awardees include, but are not limited to,:

  • Anthropology-only majors advised by non-Anthropology faculty;
  • Non-Anthropology majors advised by Anthropology faculty;
  • and students with double majors advised by Anthropology faculty.

 


Photo Credit: Image by Atieno Adongo


Challenge the conventional. Create the exceptional. No Limits.

©