Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies
Faculty Awards


Michael J. Mungo Undergraduate Teaching Awards Nomination Process

Nominations will be accepted from USC Columbia students, faculty, department chairs, and deans. Eligible full time tenured or tenure track faculty members who have taught at USC at least three years may be nominated or may self nominate. A nomination form (PDF) and a brief memo or letter stating the reasons the individual is being nominated for the award should be submitted to the Office of the Provost by December 18, 2013. Nominees will then be contacted by the Office of the Provost and asked to submit the materials below.

Required Materials for Nominee's file: (8 page limit)

  1. A three-page vita which includes tenure status and faculty rank
  2. A three-page narrative which summarizes the candidate's philosophy of teaching, involvement in undergraduate teaching, advising, and mentoring of undergraduate students (12-point font / 1'' margin)
  3. A two page summary from chair or colleague summarizing teaching, research, advisement, mentoring activities, awards, etc.. Suggestions for two-page summary:
    1. Course or Program Development such as courses taught/developed, program development or revision, instructional materials developed for students, uses of current and emerging technologies
    2. Advisement and career counseling such as development of advisement materials, awards or recognitions
    3. Research or independent study supervision such as nature and quality of student performance, nature and quality of supervision, nature and quality of outcomes or products
    4. Mentoring and instructional support to colleagues and teaching assistants, excerpts of letters from those assisted, description of support offered
    5. Research and writing in the discipline or profession (and related specifically to teaching) such as: publications, seminars, presentations, video or other technology- based productions, portfolios, exhibits, concerts
    6. Delivery of instruction, syllabi, course requirements and assessment approaches
    7. Evaluation of student learning, student generated products, examples of completed assignments
    8. Awards for teaching and advising

Submission Deadline:

Nominee's files are due to the Office of the Provost by February 3, 2014. The selection committee will make a recommendation to the Provost, who will select the winner. The winners will be announced at the Spring Faculty Awards Ceremony.

[BACK TO TOP]


Information about the Award

THE AWARD

  1. Four awards will be presented annually from among the University of South Carolina Columbia campus undergraduate faculty.
  2. Each award will be in the amount of $2,500.
  3. Awards will be presented at the Spring General Faculty Meeting.

ELIGIBILITY

  1. Nominees must be full-time tenured or tenure track faculty.
  2. Nominees must teach undergraduate students.
  3. Previous Mungo Award recipients are not eligible for nominations.
  4. Recipients of any other teaching award will be eligible for nomination for the Mungo Award.

[BACK TO TOP]

Award Recipients


2012-2013  

Danny Jenkins

Music
Ann Johnson History
Amy Mills Geography
Michael Myrick Chemistry & Biochemistry
2011-2012  

Northrop Davis

Art
John Ferry Chemistry & Biochemistry
Anthony Jarrells English Language & Literature
Joseph Quattro Biological Sciences
2010-2011
Erin Connolly
Biological Sciences
Thomas Crawford Physics and Astronomy
Catherine Keyser English
Sara Schneckloth Art
2009-2010
Donna A. Chen Chemistry and Biochemistry
Bobby Donaldson History and African American Studies
Kevin Elliott Philosophy
Kimberly Eison Simmons Anthropology and African American Studies
2008-2009
Elise Blackwell English
John Lavigne Chemistry & Biochemistry
David Simmons Anthropology
Stephen Thompson Education
2007-2008
Ken Shimizu Chemistry & Biochemistry
Grigory Simin Electrical Engineering
Daniel Smith English
Stephen Stancyk Biological Sciences
2006-2007
Robert Lyon Art
Antonello Monti Eletrical Engineering
David Tedeschi Physics
Stacy Wood Business
2005-2006
JoAnne Herman Nursing
Julie Hubbert Music
Charles Pierce Civil & Environmental Engineering
2004-2005
Claudia Benitez-Nelson Geological Sciences
Gregory Carbone Geography
Greg Forter English
Kenneth Kelly Anthropolgy
2003-2004
Michael Meadows Civil & Environmental Engineering
Rekha Patel Biological Sciences
David Rocheleau Mechanical Engineering
Patrick Scott English/University Libraries
Terry Smith Theatre and Dance
2002-2003
Ward Briggs Languages, Literature and Cultures
Art Cohen Geological Sciences
Jed Lyons Mechanical Engineering
David Reisman Biological Sciences
2001-2002
Horacio Farach Physics & Astronomy
Judith Kalb Germanic, Slavic & East Asian Languages & Literature
Vance L. Kornegay Journalism & Mass Communications
Dorothy K. Payne Music
Douglas F. Williams Marine & Geological Sciences
2000-2001
Bonnie L. Drewniany Journalism
Milind N. Kunchur Physics & Astronomy
Ronald W. Maris Sociology
Stephen R. McNeill Engineering
Catherine Murphy Chemistry & Biochemistry
1999-2000
Bill Bearden Darla Moore School of Business
Christopher Berg Music
Sandra Kelly Psychology
Gail Wagner Anthropology
1998-1999
James S. Cutsinger Religious Studies
Nina S. Levine English
Harry J. Ploehn Chemical Engineering
David P. Sumner Mathematics
Vincent Van Brunt Chemical Engineering
1997-1998
Michael D. Amiridis Chemical Engineering
Thomas P. Cafferty Psychology
Erik L. Collins Journalism & Mass Communications
Scott R. Goode Chemistry & Biochemistry
James W. Roberts Mathematics
1996-1997
John Adams Music
Ronald Atkinson History
Chaden Djalali Physics & Astronomy
Walter H. Peters, III Mechanical Engineering
1995-1996
Berten Ely Biology
Jamil Khan Engineering
Reginald Bain Music
Edward Beardsley History
Richard Showman Biology
1994-1995
David Cowart English
Robert Jesselson School of Music
Daniel Reger Chemistry/Biochemsitry
Farid Sadik College of Pharmacy
John Spurrier Statistics
1993-1994
Cynthia Colbert Art
Robert S. Coleman Chemistry
Georgia J. Cowart Music
Helen I. Doerpinghaus Business Administration
Sandra Frick- Helms Nursing
1992-1993
Bruce C. Coull Marine Science
Lester A. Lefton Psychology
Jerome D. Odom Chemistry
Steven V. Mann Business Administration
Peter H. Werner Physical Education

[BACK TO TOP]
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION