Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 1998-1999

SPECIAL ADVISORY COMMITTEES 1998/99

Academic Computing and Information Technology Committee

Patrick Calhoun, Chair Libraries & Information Systems Stephen Bajjaly Library & Information Science Harry E. Barrineau, III Criminal Justice Richard Bayer Registrar Kim Bone Nursing Susan Bridwell Distance Education and Instructional Support Jo Ann Coe Social Work David Cowen Geography Char Davis Director, Enrollment Management Services Mike Dickson Pharmacy John Duffy Regional Campuses and Continuing Education Jim Epting Law School Chris Hare University Libraries James R. Hussey Epidemiology Alma Kinzley Academic and Library Computing Vance Kornegay Journalism & Mass Communications R. Thomas Lange, Jr. Medicine Russell Long Institutional Planning and Research Philip Moore Physical Science Computer Lab John Olsgaard Office of the Provost David Ott Business Administration Isti Sanga Education Peter Sederberg SC Honors College Myra Smith Equal Opportunities Program George Terry Libraries and Collections Marsha Torr Vice Provost for Research Troy Travis Engineering Stanley Yarbrough Computer Services Graduate School Kimberly Dickerson (Student Body President) Christopher Dorsel (Student Body Vice President) Susanne Newman (Student)

Affirmative Action Advisory Committee

G. James Burns, Chair Transition Year Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Kwame Dawes English Ida Fogle USC Aiken Bobby Gist Affirmative Action Officer Scott Goode Chemistry Jane Jameson Human Resources Walter Parham General Counsel Christopher Dorsel Student Body Vice President

AMOCO Outstanding Teachning Award Committee - Columbia Campus

Lori A. Thombs, Chair(1989 winner) Statistics Ron Atkinson (1992 winner) History William O. Bearden (1985 winner) Business Administration David G. Cowart (1987 winner) English Scott R. Goode (1991 winner) Chemistry Donald Greiner (1983 winner) Office of the Provost Steven Mann (1995 winner) Business Administration Carolyn Matalene (1998 winner) English Jerome Odom (1984 winner) Provost Daniel Reger (1996 winner) Chemistry Terence A. Shimp (1990 winner) Business Administration Richard Showman (1997 winner) Biology Chappell Suber (Student) Kim Dickerson (Student) Prashanth Kamath (Student) Sydna Beasley (Student) Blakely Hallman (Student) Susanne Newman (Student) Elizabeth Poda (Student)

Assessment Advisory Committee

Don Stowe, Chair CAPS Audrey Korsgaard Business Administration Barbara Blaney Records and Registration Mary Boyd Nursing Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Deborah Cureton USC Lancaster Robert Cuttino USC Beaufort Paul Fidler Student Affairs Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Philip Moore, ex officio Institutional Planning and Analysis Jerry Hackett Philosophy Rudy Jones Physics & Astronomy Jay Latham Journalism & Mass Communications John Logue USC Sumter Steve Lynn English Fred Medway Psychology Reid Montgomery Criminal Justice Mary Ellen O'Leary Mathematics Wally Peters Engineering Duane Rohlfing Biological Sciences Harold Sears USC Union Margit Resch, ex officio Germanic, Slavic & Oriental (Faculty Advisory, Chair) Eldon Wedlock Law (Faculty Senate, Chair) Marcia Welsh, ex officio Office of the Provost G.B. Lane, ex officio Music (Curriculum and Courses, Chair) Ed Dickey, ex officio Education (Instructional Development) Peter Werner Education Charles Wilbanks Theatre, Speech and Dance

Associate/Assistant Deans' Council

Carolyn Jones, Chair Business Administration Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs Alice Adkins Nursing Richard Bayer Registrar's Office Timothy Bergen Education Mary Ann Byrnes Liberal Arts Clair Boatwright Journalism & Mass Communication Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Jacqueline Bruorton Criminal Justice Gerald Cowley Science and Mathematics Thomas Davis CAPS Gayle Douglas Library & Information Science Joseph Gibbons Engineering Andrew Gowan Music Donald Greiner Provost's Office Ina Rae Hark Liberal Arts Michael Perkins Engineering Henry Price Journalism & Mass Communication Gene Reeder Pharmacy Gail Stephens Registrar's Office James Stiver Honors College Suzanne Stroman CAPS Peter Werner Education Harriet Williams Public Health Vicki Young Pharmacy

Awards Committee

Sarah B. Wise, Chair Retailing Donald Greiner Office of the Provost John McFadden Education Dennis A. Pruitt, ex officio Student Affairs Emilie Greene (Student) Jonathan Sharpe (Student) Ruth Nettles (Student) John Tidikis (Student) Wendie Walls (Student)

Blatt Physical Education Center Advisory Committee

Russ Pate, Chair Exercise Science Susan E. Anderson Theatre, Speech & Dance Jerry Brewer Student Life Herbert Camp, ex officio Campus Recreation Laurie Massa Athletic Dept Ed Mercer Chemistry Philip Moore Institutional Planning and Research Dennis Pruitt Student Affairs Marie Reilly Law School Judith Rink Physical Education (Vacant) Law Enforcement Eric Abrams (Student) Emilie Black (Student) (Student)

Bookstore Oversight Committee

Richard Wertz, Chair Business & Finance Ron Baughman Media Arts Richard Childers Physics & Astronomy Blease Graham Criminal Justice John Olsgaard Provost's Office Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Languages Kim Dickerson Student Government President

Carolina Venture Fund Selection Committee

Pat F. Hatcher, ex officio, Contact, SPAR Arts and Humanities H. Thorne Compton, Chair Theatre, Speech and Dance Jerry L. Curry Music Judith James English Elaine Lacy USC Aiken Ramona Lagos Spanish, Italian & Portuguese Robert Weyeneth History Social and Behavioral Sciences Sandra J. Kelly, Chair Psychology Gwen Felton Nursing Laurie Gordy Spartanburg Gail Raymond Education Leiyu Shi Public Health Engineering, Physical and Life Sciences John Shervais, Chair Geological Sciences S.M. Angel Chemistry John Baynes Chemistry Wayne E. Carver Medicine Yuh Jin Chao Engineering Kenneth B. Walsh Medicine

Committee on Conflict of Interest

Arlene Andrews, Chair Social Work (1999) William Pirkle USC Aiken (1999) J. Thomas Davis USC Spartanburg (1999) Ben Gimarc Chemistry (1999) John Montgomery Law (1999) Tandy Willis USC Union (2000) Blease Graham Criminal Justice (2000) Philip Watson Medicine (2000) Earle Lingle Pharmacy (2001) Michael Reischman Engineering (2001) John Richards Psychology (2001) Ex officio Marsha Torr Vice Provost of Research Ardis Savory Associate Vice Provost/SPAR Jane Jameson Vice President, Human Resources

Counseling Services Committee

Cathy Pike, Chair Social Work Roger Bowersock Counseling Centers James Bradley, Jr. Business Administration Mike Hix Career Counseling Eugene Kaplan Neuropsychiatry Rich Lashley Counseling Psychiatrist Jane Poster Chaplain Representative Tricia Phaup Health and Wellness David Buyck Psychological Services Center Peter Swanson Hall Institute Jennifer Balkcum (Student) Tejal Patel (Student)

Data Administration Committee

Philip Moore, Chair Institutional Planning and Analysis Stan Yarbrough Libraries and Information Systems Patrick Calhoun Libraries and Information Systems Anthony Edwards Graduate School Kay Coleman Institutional Planning and Analysis Warren Cope Libraries and Information Systems Kenneth Corbett Business and Finance Terry Davis Admissions John Duncan Libraries and Information Systems Gigi Gillespie Human Resources Linda Holland Libraries and Information Systems Star Kepner USC Sumter Judy Owens Human Resources Myra Smith Equal Opportunity Programs Gail Stephens Records and Registration Ray Willard Libraries and Information Systems

Disability Affairs Committee

Deborah Haynes, Chair Educational Support Services Leslie Adkins Transitional Living Program H. Thorne Compton Theatre, Speech & Dance (1999) Jeff Cargile Human Resources Barbara Clark Human Resources Donna Collins Facilities Management Laurie Ford Psychology (2000) Bobby Gist Equal Opportunity Programs James Kirk Business and Finance Gregory Schutz Veterans Affairs Gretchen Koehler-Shepley Housing and Residential Services Sally Young Legal Department Beleda Saziru (Student) Dennis Duval (Student) (Student)

Distance Education Advisory Committee

Daniel Barron, Chair Library & Information Science (Vacant), ex officio Thomas Cooper Library Sam Baker Public Health Susan Bridwell, ex officio DEIS Marilyn Chassie Nursing Stefanie Dubose Thomas Cooper Library John Gandy Social Work Blease Graham Criminal Justice Betty Harvey USC Sumter Carolyn Jones Business Administration Teri Kuhs Education John Olsgaard, ex officio Office of the Provost Bill Ranson Engineering John Safko Physics and Astronomy Kent Sidel Journalism and Mass Communications Kenneth Stevenson Education Don Stowe Interdisciplinary Studies Gerald Stover, ex officio Computer Services Paul Yazel Business Administration

Fellowships and Summer Programs Advisory Committee

Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Director Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost C.R. Brasington Applied Professional Sciences Ward Briggs French & Classics Ray Davis Career Center Caroline Eastman Computer Science Joe Gibbons Engineering Benjamin Gimarc Chemistry Eileen Grana Admissions Betsy Hunter Business Administration H. W. Matalene English Douglas Meade Mathematics Melani Miller Housing and Residential Services Roger Sawyer College of Science & Mathematics Peter Sederberg SC Honors College Shelley Smith Sociology Gordon Smith College of Liberal Arts Cynthia Steele Housing and Residential Services James Stiver SC Honors College Patricia Willer International Programs for Students Douglas Williams SC Honors College

Scholarship Subcommittees

Fulbright Grant H.W. Matalene, Chair English Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Goldwater Scholarship Committee Douglas Meade, Chair Mathematics Catherine Murphy Chemistry James Stiver SC Honors College Michael Sutton Engineering Sarah Woodin Biological Sciences Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Marshall Scholarship Committee Gordon Smith, Chair College of Liberal Arts Donald Greiner Office of the Provost Carolyn Matalene English John Nelson Biological Sciences Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Mellon Fellowship Committee Ward Briggs, Chair French and Classics Ron Atkinson History Amittai Aviram English Edward Madden English Victoria Voytko Philosophy Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs National Science Foundation Graduate and Minority Graduate Fellowships Caroline Eastman, Chair Computer Science Jay Coleman Psychology John Dawson Chemistry David Lincoln Biological Sciences Michael Sutton Mechanical Engineering National Security Education Program Patricia Willer, Chair International Programs for Students Kristia Finnigan GINT Adam Grotsky International Programs for Students David Hill Spanish, Italian and Portuguese Lisa Rutstrom Economics, Business Adminstration Michael Scardaville History Novella Beskid, ex officio Fellowships and Summer Programs Rhodes Scholarship Committee Peter Sederberg, Chair SC Honors College Robert Clower Business Administration Kevin Lewis Religious Studies Carolyn Matalene English Stephen Stancyk Marine Science Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Truman Scholarship Committee Shelley Smith, Chair Sociology John Cavanaugh Institute of Public Affairs George Geckle English Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Udall Scholarship Committee Douglas Williams, Chair SC Honors College Marge Aelion Public Health Thomas Chandler Public Health Bruce Coull School of the Environment Kirstin Dow Geography Novella Beskid, ex officio Fellowships and Summer Programs

Non-Academic Student Grievance Committee

James G. Fraser, Chair Criminal Justice Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs Reid Montgomery Criminal Justice E. J. Newby Development Cynthia L. Steele Housing and Judicial Programs Banafsheh Amirzadeh (Student) Julie Atkinson (Student)

Health Professions Interview Committee

Eileen Korpita, Chair Pre-Professional Advising (ex-officio) Cheryl Addy Epidemiology & Biostatistics William Carpenter Thomson Student Health Center Michael Dewey Biology George Handy Chemistry Eugene Mayer Microbiology & Immunology Linda Morphis Nursing David Reisman Biology Suzanne Thorpe Chemistry Richard Wasserman University Specialty Clinics

Health and Safety Oversight Committee

Kim E. Creek, Chair Pathology and Pediatrics (1999) Willam P. Dickens,Jr.ex officioHealth and Safety Programs Unit Richard Wertz, ex officio Business and Finance Shealy McCoy, ex officio Health and Safety Programs Unit Robert Sabalis Medicine (1999) Bill Hill Health Services (1999) Richard Sowell Nursing (1999) F.R. Boockfor Cell Biology and Neuroscience (2000) Jane Jameson Human Resources (2000) Charlie Jeffcoat Facilities Planning (2000) William Lamprecht USC Salkehatchie (2000) Stephen Morgan Chemistry (2000) Lucia Pirisi Pathology (2000) Ardis Savory SPAR (2000) Ernest Ellis Law Enforcement (2000) Marjorie Aelion Public Health (2001) Tom Battenhouse Housing and Judicial Programs (2001)

Health Services Advisory Committee

Woody Carothers, Chair Student Affairs Roger Bowersock Counseling and Hum. Dev. Ctr. Timothy Mullenix Pharmacy Herbert Camp Student Life Debbie Haynes Educational Support Services William Hill Student Health Center Terry King Student Health Center Mel Miller Resident Student Development Elise Vaughn, ex-officio Student Health Center Linda Morphis Nursing Nancy A. Richeson Medicine John R. Ureda Health Promotion and Education Patricia P. Willer International Services, Byrnes Center Charles Asbill (Graduate Student) Pushpa Gopalon (International Student) (Student Residence Hall Association ) Tejal Patel (Student Off-Campus Student Services) Dennis Duval (Student Office of Disability Services) Sarah Brown (Student) Melissa Manning (Student) Loni Stewart (Student)

Horseshoe Historical Restoration Committee

George Terry, Chair Libraries and Information Systems Blease Graham Criminal Justice Norma Palms Office of the President Lynn Robertson McKissick Museum Peter Sederberg SC Honors College Banafsheh Amirzadeh (Student) Richard Blackwell (Student) Daniel Simon (Student)

Human Subjects Institutional Review Board

Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences Thomas Coggins,ex officio SPAR Larry Durstine Exercise Science Lewis Johnson Medicine Kathleen Kirasic Psychology Tim Lijewski,alternate Thomas Moore Catholic Student Center Jeffrey Sherer Pharmacy Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics Ina Roy, alternate Philosophy Mary Shea, alternate VA/Medicine John Shupper Community Member Carol Williams Nursing

Institutional Animal Care and Use Committee

Stanley D. Fowler, Chair Medicine Mrs. Thomas Ayers Community Member Robert Beattie,ex officio Animal Research Facilities, Medicine Lewis Bowman Biological Sciences Thomas Coggins,ex officio SPAR Abdul Ghaffar Medicine Greg Hand Public Health Joe Hick Community Member Charlie Jeffcoat,ex officio Facilities Planning Alex McDonald Medicine Bozena Michniak Pharmacy Margaret Rentz, ex officio Animal Research Facilities, Medicine Louis Terracio Medicine Kenneth Walsh Pharmacology James Yockman (Graduate Student, Main Campus) Brian Gowans (Graduate Student, Medicine)

Insurance and Annuities Committee

Carol Bonnette, Chair Personnel and Human Resources Jeffery Cargile,ex officio Personnel and Human Resources Helen Doerpinghaus Business Administration Ida Fogle UCS Aiken John Freeman Law School Carey Huffman Payroll Brian Jowers School of Medicine Travis Pritchett Business Administration Michael Smith History Sandra Tonnsen Education Sally Young, ex officio Legal Office

International Academic Advisory Committee

Donald Puchala, Chair Inst of Intl Studies (1999) Larraine Aun Intl Support for Faculty & Staff(1999) John Mark Dean Inst of Public Affairs (1999) Kent Sidel Journalism & Mass Communications(1999) Patricia Willer Intl Prog for Students (1999) James Kuhlman Business Administration (2000) Michael Scardaville History (2000) Gordon Smith Liberal Arts (2000) John Winberry Geography (2000) Susan Cutter Geography (2001) David Linnan Law School (2001) Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang(2001)

Campus Judicial Boards

Scott Lewis, ex officio Director of Judicial Affairs Faculty Peter Graham Sport Administration Joann Morton Criminal Justice Kenneth Campbell Journalism Lauren Tucker Journalism Jay Latham Journalism Eric Collins Journalism Donald Puchala Dir, Walker Institute Melanie Broadwell Exercise Science Bruce Rippeteau Dir, SC Institute of Archaeology Robert Sabalis Medicine Staff Rebecca Franklin International Programs for Students John May Continuing Education Eileen Korpita Pre-Professional Advising Danielle McDonald Housing and Judicial Programs Dinah Long Small Business Development Center Sue Nelson Counseling and Human Development Center Mike Schoen Continuing Education Eric Tappa Geological Sciences C.J. Cambre University Libraries Richard Bayer Registrarís Office Carl Johnson Office of Greek Life Andrew Fink Housing and Judicial Programs Kenya Derrick Housing and Judicial Programs Jonathan Reece Admissions Jack Wilson Alumni Association Denise Wellman Visitors Center Thomas Rivers Multicultural Affairs Karen Pettus Educational Support Services Harold White Athletics Tucker Taylor University Libraries Pat Patterson Continuing Education Ann Coggiola Equal Opportunity Programs Students Elizabeth Allison Telisa Bryant Jamae Campbell Camber Cauthen Danielle Crout Ezizze Davis Summer Ford Sabrina Grosskopf Taylor Jones Wade Kolb Mason Byrd Teshilia Cowans Brittany Doleac Michael Harmon Nikolai Kruger Christine Melchers Lynn Melton Catherine Mitchell Suzanne Pavlisko Jennifer Scheel Reid Sherard Lenna Shirley Katrina Smith Joseph Sobiaralski Sonal Toprani James Wadford Patrick Warren Michael Williams Sarah Wolf

Legal Residence Committee

Patrick Flynn, Chair Law Jerry Brewer Student Affairs Brenda Josey, ex officio Admissions Patrick Lardner Accounting Services Dale Moore Graduate School Admissions Joann Morton Criminal Justice Sally Young Legal (Student) (Student)

Committee on Named and Distinguished Professorships

Ward Briggs, Chair French & Classics (1999) Yuh Jin Chao Engineering (1999) William Bearden Business Administration (2000) Robert Herzstein History (2000) Karl Heider Anthropology (2001) Daniel Reger Chemistry (2001) Bruce Dunlap Chemistry (2001)

Newfilm Advisory Committee

Homer J. Walton, Chair Thomas Cooper Library Stephanie Buck Thomas Cooper Library John Lopiccolo Journalism and Mass Communications Elizabeth Qunell Library and Information Science Glenn R. Smith Distance Education and Instructional Support Allen Stokes Caroliniana Library Thomas E. Terrill History Sandra Wertz Media Arts

Orientation Committee

Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation Robert Askins Registration & Records Daniel Berman University 101 and Media Arts James Burns Transitional Year Program James Copenhaver Music Donald Greiner Office of the Provost Scott King Admissions Mary Ellen O'Leary Mathematics Carolyn Jones, ex-officio Associate/Assistant Deans Council Beleda Saziru (Student) Lisa Parker (Student)

Outstanding Faculty Advisor Award Committee

(Ada B. Thomas) Thomas Cafferty, Chair Psychology Barney Allman Retailing Gerald Cowley Biological Sciences Larry Durstine Exercise Science Paul Fidler Student Affairs Donald Greiner Office of the Provost Jerome Jewler Journalism & Mass Communications (Advisory Consultant) Tejal Patel (Student)

Outstanding Freshman Advocate Committee

James Burns, Chair 1997 Award Recipient, Transitional Yr Program Daniel Berman University 101 Mary Ellen O'Leary Mathematics Denise Wellman Visitor Center Viki Fecas Career Center Brad Weeks Student Representative (2000) Lynsey Traynham Student Representative (2000) Jenny Cooke Student Representative (2000) Freshman Representative Freshman Representative Freshman Representative

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award Committee

Marcia Welsh, ex officio Graduate School William Bearden Business Administration Ann Coker Public Health Joseph Gibbons Engineering Thomas Rice English Lori Thombs Statistics Sandra Tonnsen Education John Scott Wilson History (Graduate Student)

Parking Committee

Derrick Huggins, ex officio Parking Director William Bragdon Business and Finance Lewis Burke Law School James G. Fraser Criminal Justice Charlie Jeffcoat, ex officio Facilities Planning Dean Kress Business Administration Gene Luna Housing and Residential Services Ginger W. Reed University Advancement Rodney Roenfeldt, Chair Business Administration Ernest Ellis, ex officio Law Enforcement & Safety Lauren Tucker Journalism and Mass Communications Bill Turner Continuing Education Richard D. Wertz Business and Finance Vicki Young Pharmacy Gesla Marie Wilson (Student) Teretha Lewis (Student) Ivy Justice (Student) Lynsey Traynham (Student)

Pre-Professional Advising Committee

Eileen Korpita, ex officio Pre-Professional Advising Director Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Lewis Burke Law Phyllis Burkhard Law Constance Hendricks Nursing Sandra Kelly Psychology Alan Medlin Law Robert Sabalis Medicine Donald Songer GINT James Stiver Honors College Foster Tait Philosophy Vicki Vance Biology

University Press Committee

James Hardin, Jr. Germanic, Slavic and Oriental Lang(1999) Leon Ginsberg, Chair Social Work (1999) Matthew J. Bruccoli English (1999) Richard M. Showman, Vice-Chair Biological Sciences (1999) Betty Glad GINT (2000) Robert Herzstein History (2000) Ron Wilder Economics (2000) Charles W. Kegley, Jr. GINT (2001) Dorothy Payne Music (2002) Susan Cutter Geography (2003) Catherine Fry, ex officio Press Director George D. Terry, ex officio University Libraries

Preston Residential College Advisory Committee

Alfred Nordmann, Chair Philosophy Carol Flake Education Maria Girardi Mathematics Donald Greiner,ex officio Provost's Office Karl Heider Anthropology Kenneth Perkins,ex officio Preston College Margaret Perkins,ex officio Preston College Gene Luna Student Housing Melani Miller Student Housing Robert Oakman Computer Science Daniel Sabia GINT Rosamond Sprague Philosophy, Emeritus Judy VanSlyke Turk Journalism and Mass Communications

Radiation Safety Committee

David Adcock, Chair Radiology Lynn Dobbs, ex officio Health & Safety Programs F. R. Boockfor Cell Biology and Neuroscience Sondra Berger Pharmacy William Dickens, Jr. Interim Director of Health and Safety Paul R. Housley Pharmacology W. Stephen Kistler Chemistry & Biochemistry Beth A. Krizek Biological Sciences Bozena Michniak Pharmacy David Reisman Biological Sciences Daniel Zurosky, ex officio & contact Radiation Safety Electronic Product Subcommittee Blanche Holliday, ex officio Health and Safety John W. Shervais Geology Hans-Conrad zur Loye Chemistry & Biochemistry

Regional Campuses Academic Advisory Council

Robert Costello, Chair Sumter (1999) Jerry Odom, ex-officio Provost Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost Ronald Harshbarger Beaufort (1999) William Cordray Beaufort (2001) John Catalano Lancaster (1999) Peter Barry Lancaster (2001) Wayne Chilcote Salkehatchie (1999) Tye Johnson Salkehatchie (2001) Jean Denman Union (1999) Harold Sears Union (2001) Marion (Buddy) Dunlap Continuing Education (1999) Michael Schoen Continuing Education (2001) John Logue Sumter (1999) Steve Bishoff Sumter (2001)

Registration Committee

Richard Bayer, Chair Registrar Clair Boatwright Journalism and Mass Communications Mary Ann Byrnes Liberal Arts Terry L. Davis Admissions Robert Godfrey Financial Aid and Scholarships Janice S. Goings Law Harrison Greenlaw Orientation and Testing Janice Hartsoe Registration & Records Linda Holland Computer Services David Hunter Regional Campuses & Continuing Education Carolyn Jones Business Administration Richard Lawhon Graduate School Rebecca H. Mills Student Affairs, Medicine Katherine Reynolds Education Gregory Schutz Veterans Affairs Joseph Taylor Financial Services Lisa Parker (Student) Taylor Jones (Student)

Committee on Religious Affairs

Polly Haigler, Chair Nursing Anne Blackburn Religious Studies Paul P. Fidler Student Affairs Julian Fincher Pharmacy Carol Flake Education (Liaison to Interfaith Group) John McDermott Economics Jane Poster Baptist Student Union Sarah Nigche Staff Liaison Gaurav Shroff (Graduate Student) (Student)

Research and Productive Scholarship Committee

R. Steven Etheredge, ex officio, contact, SPAR Category I - Research John Bryan Art Donald W. Englehardt Earth Sciences & Resources Institute D. Margaret Hunt Microbiology & Immunology W. Stephen Kistler Chemistry & Biochemistry James Morris Biological Sciences Ronald Prinz Psychology Richard P. Ray Civil & Environmental Engineering C. Eugene Reeder Pharmacy Lynn Robertson McKissick Museum Douglas P. Woodward Business Administration Category II - Productive Scholarship Ward W. Briggs French & Classics Charles Cook USC Sumter James Cutsinger Religious Studies William Jacoby GINT Susan P. Limber Institute for Families in Society Ralph Mathisen History Thomas J. Rice English Todd Scarlett USC Lancaster Kenneth Stevenson Education Douglas H. Wedell Psychology

Retention Committee

Paul P. Fidler, Chair Student Affairs Richard Bayer Registrar Daniel I. Berman University 101 and Media Arts Charlene W. Davis Enrollment Management Larry Durstine Exercise Science Donald Edwards Statistics Donald Greiner Office of the Provost Debbie Haynes Educational Support Gretchen Koehler-Shepley Housing Walter Jackson Multicultural Student Affairs Philip Moore Director of Assessment Joann Morton Criminal Justice Gregory Schutz Veterans Affairs Willard Sharp Geological Sciences Lala Steelman Sociology Crystal Frechette (Student) Richelle Winkler (Student) Kim Chapman (Student) (Student)

Risk Management Council

Richard Wertz, Chair Business and Finance Mike Bruce USC Spartanburg Marilyn Chassie Nursing John N. Gardner University 101 Jane M. Jameson Personnel and Human Resources Gene Luna Housing and Residential Life Shealey McCoy, Jr. Business Affairs Virginia Noel USC Aiken John N. Olsgaard Provost's Office Walter H. Parham Legal Department Ardis Savory SPAR Ernest Ellis Law Enforcement & Safety

Russell and Educational Foundation Research Awards Committees

Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences Abraham Wandersman, Chair Psychology (1999) Thomas Rice English (2000) David Willer Sociology (2000) S. Paul MacKenzie History (2001) Carol Myers-Scotton English (2001) Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering Daniel Reger Chemistry (1999) Michael Sutton Engineering (2000) Robert Thunell, Chair Geological Sciences (2000) James Tour Chemistry (2000) Sarah Ann Woodin Biological Sciences (2001) USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences Russell Pate, Chair Public Health (1999) Dwight Underhill Public Health (2000) W. Michael Dickson Pharmacy (2001) Louis Terracio Medicine (2001) Sally Weinrich Nursing (2001) USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools David Owen Law (1999) Suzanne H. Stroman CAPS (1999) Charles Curran Library & Information Sci(2000) Daniel Feldman, Chair Business Administration (2000) Ronald Farrar Journalism and Mass Comm(2001)

University Safety Committee

Richard Conant, Chair Music Sarah Boyd Continuing Education Carmela Carr Student Life Bill Dickens Health and Safety Wolfgang Elfe Germanic, Slavic & Oriental Languages Buddy Heddy Law Enforcement and Safety Calvin Gallman Police Department Eric Grabski University Police Department Andy Fink Housing Mladen Milicevic Media Arts Frank Mims Operational Services Tricia Phaup Health & Wellness Programs Dennis Pruitt Student Affairs Mike Schoen Continuing Education Ernest Ellis Law Enforcement and Safety Caroline Taylor Thomas Cooper Library Kim Dickerson (Student Body President) Chris Dorsel (Student Body Vice -President) Banafsheh Amirzadeh (Student) Kimberly Murdaugh (Student) Penny Owens (Student) Brittany Howell (Student)

Scholarship and Financial Aid Committee

Donald Stowe, Chair Applied Professional Sciences (1999) C. Reginold Brasington Applied Professional Sciences (1999) Helen Doerpinghaus Business Administration (1999) Ellen F. Potter Educational Psychology (1999) Harry Sapienza Business Administration (1999) Maribeth Coller Business Administration (2000) Harriett S. Williams Provisional Year Program (2000) Mike Dickson Pharmacy (2000) Sonya Duhe Journalism (2000) Richard Showman Biological Sciences (2000) Jim Hunter Theatre, Speech & Dance (2001) Vicki Lamb Sociology (2001) John Shervais Geology (2001) James Burns Transition Year (2001) Gerald Bird, ex officio Dir. Financial Aid & Scholarship Char Davis, ex officio Enrollment Mgmt Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Gregory Schutz, ex officio Veterans Affairs James Stiver, ex officio South Carolina Honors College Joseph Taylor, ex officio Financial Services Ruth Sproat, ex officio Development/Advancement Kimberly Murdaugh (Student) Crystal Frechette (Student) (Student)

Scholarship Subcommittee/Carolina Scholars Selection Core Committee

Richard Showman, Chair Biological Sciences Jerry Bird,ex officio Financial Aid Terry Davis, ex officio Undergraduate Admissions Mike Dickson Pharmacy Don Greiner, ex officio Provostís Office Henry Price Journalism and Mass Communications Peter Sederberg, ex officio SC Honors College Ruth Sproate, ex offico Development Steve Stancyk Marine Sciences Harriett Williams Applied Professions

Carolina Scholars/McNair Scholars Selection Committee

Richard Showman, Chair Biology Colin Bennett Mathematics C. Reginald Brasington Applied Professions Ward Briggs French and Classics G. James Burns Transition Year Program Maribeth Coller Business Administration Bruce Coull School of the Environment Terry Davis, ex officio, contact Undergraduate Admissions Mike Dickson Pharmacy Helen Doerpinghaus Business Administration Sonya Duhe Journalism R. Bruce Dunlap Chemistry Francis Gadala-Maria Engineering Scott Goode Chemistry Andrew Gowan Music Donald J. Greiner Office of the Provost/English Molly Gribb Engineering Ina Hark English Thomas J. Hilbish Biological Sciences Judith James English Michael Jinnette, ex officio Undergraduate Admissions Dianne Johnson-Feelings English Jessica Kross History Nancy Lane French and Classics Thomas Leatherman Anthropology Kevin Lewis Religious Studies Steven Mann Business Administration Carolyn Matalene English Douglas Meade Mathematics Robin Morris Psychology Michael Myrick Chemistry Mary Ellen O Leary Mathematics Aretha Pigford Education Ellen Potter Education Henry Price Journalism and Mass Communications Christopher Robinson Art Harry Sapienza Business Administration Peter Sederberg, ex officio SC Honors College Steve Stancyk Marine Biology James Stiver SC Honors College Donald Stowe Applied Professions Michael Sutton Engineering Lori Thombs Statistics Lauren Tucker Journalism and Mass Comm John Van Zee Engineering Marcia Welsh Developmental Biology and Anatomy Ernest Wiggins Journalism and Mass Comm Douglas Williams SC Honors College Harriett Williams CAPS Douglas Woodward Business Administration Lynn Zoch Journalism and Mass Communications (Student)

SOUTH CAROLINA HONORS COLLEGE POLICY COMMITTEE

Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs Thomas Cafferty Psychology Walter Edgar Southern Studies Cynthia Lawson Admissions Steven Mann Business Administration Richard Ray Engineering Christopher Robinson Art Richard Showman Biological Sciences Lori Thombs Statistics Reenea Harrison, ex officio South Carolina Honors College Peter Sederberg, ex officio South Carolina Honors College James L. Stiver, ex officio South Carolina Honors College Douglas Williams, ex officio South Carolina Honors College Jamie Massey (Student) Prashanth Kamath (Student)

STUDENT PUBLICATIONS AND COMMUNICATIONS, BOARD OF

Gene Stephens, Chair Criminal Justice (1999) Richard Peterson Journalism and Mass Communications (2000) John Willenborg Business Administration (2001) Jerry Brewer, ex officio, (contact) Student Life Erik Collins, ex officio Journalism and Mass Communications Kent Sidel, ex officio Journalism and Mass Communications Harriet Williams, ex officio Applied Professional Sciences Penny Owens, Co-chair (Student) (1999) Tiffany Williams (Student) (1999) Ivy Justice (Student) (2000) Erica Meeks (Student) (2000)

STUDENT-TRUSTEE LIAISON COMMITTEE

Kimberly Dickerson (Student Body President) Christopher Dorsel (Student Body Vice President) Susanne Newman (Treasurer) Anthony Odom (Graduate Student) Brandon Candee (Student) Charles Asbill (Student)

SYSTEM POLICY COMMITTEE

John Olsgaard, Chair Provost's Office Carolyn West Regional Campuses Jane Jameson Human Resources Walter Parham Legal Blanche Premo-Hopkins USC Aiken Jane Stephens USC Spartanburg

TELECOMMUNICATIONS ADVISORY COMMITTEE

Daniel Barron, Chair Library & Information Science Blease Graham Criminal Justice Judy Prince USC Spartanburg W.F. Ranson Engineering John Safko Physics and Astronomy Kent Sidel Journalism & Mass Communications Donald Stowe Interdisciplinary Studies, CAPS Dianne Ward Public Health John Watson Computer Services Paul Yazel Business Administration Sue Young Nursing Susan Bridwell, ex officio Distance Education John Olsgaard, ex officio Office of the Provost

TRAFFIC APPELLATE COURT

Warren W. Carothers, Chair Student Affairs Kenneth E. Peters Core Courses, APS Renee Harrison Cook Honors College Robert Janiskee Geography Mladen Milicevic Media Arts William Stanley Geography Derrick Huggins, ex officio Parking & Vehicle Registration Shelley Haddock (Graduate) Kimberly Murdaugh (Student) Richard Blackwell (Student) Erica Meeks (Student) Dorothy Livesay (Alternate Graduate) Heather Eldridge (Alternate Graduate) Betsy Morales (Alternate Undergraduate) Isaac McCullum (Alternate Undergraduate)

UNIVERSITY 101 ACADEMIC ADVISORY COMMITTEE

John Gardner University 101, Executive Director Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost Dan Berman University 101, Co-Director Danny Baker Criminal Justice Daniel Barron Library and Information Science Paul Beasley TRIO Programs Jim Burns Applied Professional Sciences Deborah Cureton USC Lancaster Paul Fidler Student Affairs Ina Rae Hark Liberal Arts Carolyn Jones Business Administration Gene Luna Housing Philip Moore Institutional Planning and Analysis Mary Ellen O'Leary Mathematics Dorothy Payne Music Leonard Pellicer Education Patricia Phaup Health and Wellness Programs David Rocheleau Engineering Larry Salters Career Center George Terry Libraries & Info Systems Judy VanSlyke Turk Journalism and Mass Communications Harold White Athletics Susan Bridwell DEIS Harrison Greenlaw Orientation and Testing Eileen Korpita Pre-Professional Advising Kenneth Perkins Preston Residential College Harriet Williams Public Health Kimberly Dickerson (Student Body President) (Graduate Student with University 101) (Graduate Student with University 101) (Student) (Student)

VEHICLE ACCIDENT REVIEW BOARD

Shealy McCoy, Chair Risk Management Council Jeff Cargile Human Resources Michael W. Findley USC Aiken Phil Knox USC Spartanburg Lawrence Pathel University Police Department Ed Shelley Facilities vacant Law Enforcement & Safety Derrick Huggins Transportation Services Jayne Hatchell, Secretary Risk Management

VETERANS' ADVISORY COMMITTEE

Gregory Schutz, Chair Veterans Services, Director Boyd Black Financial Services Sally Boyd Lifelong Learning Woody Carothers, ex-officio Student Development Bobby Gist, ex officio Affirmative Action Officer Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholorships Sherwood L. Stark Admissions Donald Stowe Interdisciplinary Studies, CAPS Diane Sanderson Office of the Registrar Kathleen Rachels (Student) Todd Farnworth (Student) Brandon Candee (Student)

WOMEN S STUDIES COMMITTEE

Lynn Weber, ex officio, Chair Women s Studies Director Paula R. Feldman English (1999) Miriam Freeman Social Work (1999) Alice Kasakoff Anthropology (1999) Marlene Mackey Nursing (1999) Laura Woliver GINT (1999) Sally Boyd Continuing Education (2000) Kathy Evans Educational Psychology (2000) Lessie Jo Frazier History (2000) Vicky Newman Educational Leadership & Policies (2000) Carolyn West USC Sumter (2000) Tom Brown Southern Studies (2001) Pat Gilmartin Geography (2001) Kay McFarland Medicine (2001) Andre Mizell Sociology (2001) Deborah Parra-Medina Womenís Studies/HPRE, Public Health (2001) Rosilyn Robinson (Graduate Student) (1999) Jamie Massey (Student)
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION