Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 2004-2005

AFFIRMATIVE ACTION ADVISORY COMMITTEE
  G. James Burns, Chair South Carolina Honors College
  Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
  Kwame Dawes English
  Ida Fogle Human Resources
  Bobby Gist Equal Opportunities Programs
  Scott Goode Chemistry and Biochemistry
  Jane Jameson Human Resources
  Walter Parham General Counsel
  Zachery Scott Student Body Vice President

RETURN TO TOP

ASSOCIATE/ASSISTANT DEANS' COUNCIL
  Mary Ann Byrnes, Chair Liberal Arts
  Alice Adkins Nursing
  Robert Askins Registrarís Office
  Dan Berman University 101
  Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
  Barbara Blaney Registrar's Office
  Wayne Buff Pharmacy
  James Burns South Carolina Honors College
  Shirley Staples Carter Journalism and Mass Communications
  Althea Counts TRIO
  Gayle Douglas Mass Communications and Information Studies
  Cliff Fuhrman Pharmacy
Gwendelyn Geidel Environment
  Andrew Gowan Music
  Karl Heider Office of the Provost
  Kip Howard Enrollment Management
  Carolyn Jones Moore School of Business
  Leslie Jones South Carolina Honors College
  Loren Knapp Science and Mathematics
  Gene Luna, ex-officio University Housing
Teresa Moore Public Health
Michael Perkins Engineering and Information Technology
Robert Pruzin Music
Gail Stephens Registrar's Office
Don Stowe Hospitality, Retail, and Sport Management
Peter Werner Education
Scott Verzyl Enrollment Management

RETURN TO TOP

AWARDS COMMITTEE
  Jerry Brewer, ex-officio, Secretary Student Life
  John McFadden, Chair Education
  Karl Heider, ex-officio Office of the Provost
  Dennis A. Pruitt, ex-officio Student and Alumni Services
  Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
  VACANT ODK Member

RETURN TO TOP

BLATT PHYSICAL EDUCATION CENTER ADVISORY COMMITTEE
  Karen French, Chair Physical Education
Susan Anderson Theatre and Dance
Larry Durstine Exercise Science
Jerry Brewer Student Life
Veda Sargent Campus Recreation
Herbert Camp, ex-officio Campus Recreation
Ernie Ellis Law Enforcement
Laurie Massa Athletics Dept
Ed Mercer Chemistry and Biochemistry
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Bob Harman University Housing
Marie Reilly Law School
Student

RETURN TO TOP

COLUMBIA COMMENCEMENT COMMITTEE
Thomas Stepp, Chair Board of Trustees
Barbara Blaney Registrar
Pamela Bowman Special Events
Ernest Ellis Law Enforcement & Safety
Rhonda Filiatreault Provostís Office
Joseph Gibbons Senior Faculty Member
Lee Goodman DEIS
Karl Heider Provostís Office
Celia Hartman Presidentís Office
Chris Horn Publications
Ruth Jenkins Board of Trustees
Sid Kenyon Carolina Coliseum
Margaret Lamb Media Relations
Laura Long Law
Dale Moore Graduate School
Russell McKinney Public Relations
Julie Nichols Mass Communications and Information Studies
Larry Pearce Publications and Printing
Dennis Pruitt Student Affairs
Bob Pruzin Music
Lynn Robertson McKissick Museum
Barbara Salmons Board of Trustees
Diane Sanderson Registrarís Office
Jennifer Sease Special Events
Kent Sidel Mass Communications and Information Studies
Christine Ebert Graduate School Dean
Michael Taylor Koger Center
Debbie Truluck Medicine
Annalee S. Jillson Special Events
Laveta Gibson Music
Laura Kane Medicine
Justin Williams Student Body President

RETURN TO TOP

SYSTEMWIDE COMMENCEMENT COMMITTEE
  Thomas Stepp, Chair Board of Trustees
  Ruth Jenkins Board of Trustees
  Barbara Salmons Board of Trustees
  Pam Bowman Special Events
  Jennifer Sease Special Events
  Jane Brewer USC Salkehatchie
  Brenda Childers USC Union
  Deidre Martin USC Aiken
  Frances Brice Krydynski USC Upstate
  Mary Fran Smith USC Sumter
  Russ McKinney Public Affairs
  Joan Lemoine USC Beaufort
  Nancy Scheider USC Beaufort
  Celia Hartman Presidentís Office
  Rebecca Parker USC Lancaster
  Larry Pearce Publications and Printing
  Diane Sanderson Registrarís Office

RETURN TO TOP

COMMITTEE ON CONFLICT OF INTEREST
  Catherine Murphy, Chair Chemistry and Biochemistry (2005)
  Edward Callen  USC Aiken (2005)
  Glenda Sims USC Upstate (2005)
  Les Sternberg Education (2005)
  Nathan Crystal Law (2005)
  David Bowden Regional Campuses & Cont Ed (2006)
  Hoyt Wheeler Moore School of Business (2006)
  James Buggy Medicine (2006)
  Sandra Kelly Psychology (2007)
  Mary Ann Parsons Nursing (2007)
  Lee Newman Environmental Health Sciences (2007)
Ex-officio    
  Thomas Coggins Director, Research Compliance  
  Harris Pastides Vice President, Research and Health Sciences  
  Jane Jameson Vice President, Human Resources  
  George W. Lampl, III General Counsel  

RETURN TO TOP

DATA ADMINISTRATION COMMITTEE
  Philip Moore, Chair Institutional Planning and Assessment
  Marianne Agholm Computer Services
  Warren Cope Computer Services
  Kenneth Corbett Business and Finance
  Anthony Edwards Graduate School
  Gigi Gillespie Human Resources
  David Hunter Regional Campuses and Continuing Education
  Brenda Johnson Undergraduate Admissions
  Barry Preedom Science and Math
  Judy Owens Human Resources
  Myra Smith Equal Opportunity Programs
  Janet Teuber Computer Services

RETURN TO TOP

DISABILITY AFFAIRS COMMITTEE
  Deborah Haynes, Chair Student Disability Services  
  Jeff Cargile Human Resources  
  Donna Collins Facilities Planning  
  Jim Demarest Facilities Services  
  Joe Fortune Housing Services  
  Bobby Gist Equal Opportunity Programs  
  Brian Hann Environmenatl Health and Safety  
  JoAnne Herman Nursing (2007)
  Derrick Huggins Vehicle Management and Parking Services  
  Judy Kaye Nursing (2005)
  Ella Marshall Human Resources  
  Jacob Rivers Veterans Affairs  
  Daphne Sipes Legal Department  
  Tom Syfert Health and Safety/Risk Management  
  Laura Kotti Student  
  Adam Hark Student  

RETURN TO TOP

DISTANCE EDUCATION ADVISORY COMMITTEE
Faculty and Staff Members  
  Teri Kuhs, Chair Education
  Alice Adkins Nursing
  Laurel Baker University Libraries
  Sam Baker Arnold School of Public Health
  Daniel Barron Mass Communications and Information Studies
  Thomas Cafferty Psychology
  Edward Cox Educational Leadership and Policies
  Tena Crews Hospitality, Retail & Sport Management
  Andy Crosland USC Upstate, representing all senior USC campuses
  Pat Huett Social Work
  Betty Harvey USC Sumter, representing all Regional Campuses
  Phil Marshall Moore School of Business, undergraduate studies
  Bill Ranson Engineering and Information Technology
  Aileen Trainer Graduate School, Extended Graduate Campus
  Richard Vogt Science and Mathematics
  Carolyn West Regional Campuses and Continuing Education
  Paul Yazel Moore School of Business, PMBA program
Ex-Officio Members  
  Susan Bridwell Distance Education & Instructional Support
  Chris Brown Computer Services
  Bill Hogue Office of Information Technology
  (vacant) Office of the Provost

RETURN TO TOP

ENVIRONMENTAL ADVISORY COMMITTEE
  Bruce Coull, Chair School of the Environment
  Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
  James Demarest Facilities Services
  Christy Friend English
  William Hogue Chief Information Officer
  Stuart Hunter University 101

RETURN TO TOP

ENVIRONMENTAL ADVISORY COMMITTEE, Cont.
  Charles Jeffcoat Construction Services
  Margaret Lamb Media Relations
  George Lampl General Counsel
  Scott Lindenberg Student Media
  Gene Luna University Housing
  Michael Matthews Chemical Engineering
  Scott Reynolds Purchasing
  Michael Scheffres University Dining Services
  Charles Stevenson Facilities Management
  James Sweigart Moore School of Business
  Thomas Syfert Health and Safety/Risk Management
  Alicia Wilson Geological Sciences
  Douglas Williams Geological Sciences/SC Honors College
  Student Representative Graduate Student Association
  Student Representative Student Government Association
  Student Representative SAGE (Students Allied for a Greener Earth)

RETURN TO TOP

FELLOWSHIPS AND SCHOLAR PROGRAMS ADVISORY COMMITTEE
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
  Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
  Karl Heider, ex-officio Office of the Provost
  C.R. Brasington Hospitality, Retail, & Sports Management
  Jay Coleman Psychology
  Vicki Hamby Career Center
  Michael Jinnette Undergraduate Admissions
  Ed Madden English
  Douglas Meade Mathematics
  Melanie Miller Student and Alumni Services
  John Nelson Biological Sciences
  Kenneth Perkins History
  Margaret Perkins English Programs for Internationals
  Mike Perkins Engineering and Information Technology
  Roger Sawyer College of Science and Math
  Peter Sederberg SC Honors College
  Shelley Smith Sociology
  Patricia Willer International Programs for Students
  Doug Williams SC Honors College
Fulbright Grant  
  Ken Perkins, Advisor history
  Margaret Perkins, Advisor English Programs for Internationals
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
George Mitchell Scholarship  
  Ed Madden, Advisor English
Goldwater Scholarship  
  Douglas Meade, Chair Mathematics
  Scott Goode Chemistry and Biochemistry
  Leslie Sargent Jones SC Honors College
Goldwater Scholarship, Cont.  
  David Reisman Biological Sciences
  James Ritter Chemical Engineering
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Javits Fellowship  
  C.R. Brasington, Advisor Hospitality, Retail, and Sports Management
Marshall Scholarship  
  John Nelson, Chair Biological Sciences
  Tom Brown History
  Robert Carlsson Economics
  Donald Greiner Office of the Provost
  Jill Frank Political Science
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
National Science Foundation Graduate Research Fellowships
  Jay Coleman, Chair Psychology
  Michael Amiridis Chemical Engineering
  Erin Connolly Biological Sciences
  John Dawson Chemistry
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
National Security Education Program  
  Patricia Willer, Chair International Programs for Students
  Kristia Finnigan Liberal Arts
  Leslie Sargent Jones SC Honors College
  Don Puchala Political Science
  Jan P. Smoak Fellowships and Scholar Programs
Rhodes Scholarship Committee  
  Peter Sederberg, Chair SC Honors College
  Judith Kalb Languages, Literatures, and Cultures
  Kevin Lewis Religious Studies
  Robert Patterson History
  Stephen Stancyk Marine Science
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Truman Scholarship  
  Shelley Smith, Chair Sociology
  Steven Burritt 1995 Truman Scholar
  Robert Felix School of Law
  Donald Fowler Political Science
  George Geckle English
  Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Scholar Programs
Udall Scholarship  
  Doug Williams, Chair SC Honors College
  Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
  Bruce Coull School of the Environment
  Kirstin Dow Geography
  Liv Haselbach Civil and Environmental Engineering
  Thomas Lekan History
  Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Scholar Programs

RETURN TO TOP

GRADUATE COUNCIL
Elected    
  Gregory Carbone Geography (2005)
  Stanley Dubinsky English (2005)
  Miriam Freeman Social Work (2005)
  Thomas Hilbish Biological Sciences (2005)
  William Rivers English (2007)
  Thomas Bryson Chemistry and Biochemistry (2006)
  Irma Van Scoy Instruction and Teacher Education (2006)
  Anne Bezuidenhout Philosophy (2007)
  Brian Habing Statistics (2007)
  Wendy Valerio  Music (2007)
Appointed    
  Murray Mitchell Physical Education (2005)
  Carl Rosenfeld Physics and Astronomy (2005)
  Richard Schulz Pharmacy (2007)
  DeAnne Messias Nursing (2006)
  Nancy Zimmerman Library and Info Science (2006)
  Manton Matthews Computer Science and Engineering (2007)
  Helen Doerpinghaus Moore Business (2007)
  Jim OíConnor Theatre and Dance (2007)
  Christine Ebert, ex-officio Graduate School Representative  
  Anthony Edwards Graduate School Representative  
  Dale Moore Graduate School Representative  
  Aileen Trainer Graduate School Representative  

RETURN TO TOP

NON ACADEMIC STUDENT GRIEVANCE COMMITTEE
  Gene Luna, ex-officio Student Development & University Housing
  Alisa Cooney Student Judicial Programs
  John Lowery Education
  Christina Clodfelter (Student)
  Damion Robbs (Student)

RETURN TO TOP

HEALTH AND SAFETY OVERSIGHT COMMITTEE
Tom Syfert Health and Safety/Rick Management
Jane Jameson Human Resources (2005)
Robert Beattie Animal Resource Facility (2005)
Tommy Coggins Research Compliance (2005)
James Demarest Facility Services (2005)
Ernest Ellis Law Enforcement (2005)
Stephen Morgan Chemistry and Biochemistry (2005)
Jeffrey Patton, Chair Pathology (2005)
Helen Zeigler Business and Finance (2005)
Zur Loye, Hans-Conrad Chemistry and Biochemistry (2005)
Marc Garland Mechanical Engineering (2007)
Bill Hill Health Services (2007)
Vincent Van Brunt Chemical Engineering (2007)
Ralph Gothe Physics and Astronomy (2007)

RETURN TO TOP

HEALTH SERVICES ADVISORY COMMITTEE
  Gene Luna, Chair Student Development & University Housing
  Herbert Camp Student Life
  Jeff Cargile Human Resources
  Tim Coley University Housing
  Larry Durstine Public Health
  Marcous Gardner Health & Wellness Programs
  Russell Haber Counseling and Human Development Center
  Debbie Haynes Student Disability Services
  William Hill Student Health Services
  Terry King Thomson Student Health Center
  Eva Monsma Physical Education
  Linda Morphis Nursing
  Michelle Murphy Health & Wellness Programs
  Tricia Phaup Health and Wellness Programs
  Nancy A. Richeson Medicine
  Laura Talbot Student Life
  Stuart Usdan Public Health
  Patricia P. Willer International Programs
  Ashley Gallentine (Student)
  Rachel Bowman (Student)
  Nicole Kase (Student)
  Laura Kotti (Disability Services)
  Gabriel McCoy (Off-Campus)
  Michael Dixon (RHA)

RETURN TO TOP

HORSESHOE HISTORICAL RESTORATION COMMITTEE
  Peter Sederberg, Chair South Carolina Honors College
  Brian Cuthrell Libraries & Instructional Services
  Carl Evans Religious Studies
  Charles Jeffcoat, ex-officio Facilities Planning
  Lynn Robertson McKissick Museum
  Donna Sorensen  
  Paul Willis, ex-officio Libraries & Instructional Services
  Marissa Vawter (Student)

RETURN TO TOP

INFORMATION TECHNOLOGY COUNCIL, UNIVERSITY
  Bill Hogue, ex officio, chair Information Technology
  Steve Adams, ex officio Distance Education & Instructional Support
  Chris Billinsky Library & Information Science
  Barbara Blaney Registrar
  Herbert Brown Hospitality, Retail, & Sport Management
  Leslie Brunelli Regional Campuses & Continuing Education
  Lindsie Cone Medicine
  Ken Corbett Business and Finance
  Alma Creighton, ex officio Libraries
  Lorie Edwards, ex officio Computer Services
  Stanley Fowler Medicine
  Steven Hinckley Law
  Jane Jameson Human Resources
  William Kettinger Moore School of Business
  Douglas Meade Mathematics
  Philip D. Moore Science & Mathematics
  Philip S. Moore Institutional Planning & Assessment
  William Morris South Carolina Honors College
  David Mullaney Liberal Arts
  Dwayne Porter Baruch Institute
  Ernest M. Pringle Housing and Student Development
  Zachery Scott Student Body President
  Mark E. Tompkins Government and International Studies
  Jason Trenary Music
  Jose Vidal Computer Science & Engineering
  Ashley Gallentine (Student)

RETURN TO TOP
 
INSTITUTIONAL ANIMAL CARE AND USE COMMITTEE
  Kenneth Walsh, Chair Medicine
  Mrs. Jan Ayers Nonaffiliated/Community Member
  Robert Beattie, ex-officio Veterinarian
  Mark Davis Public Health
  Abdul Ghaffar Medicine
  Joe Hick Nonaffiliated/Community Member
  Charles Mactutus Psychology
  Marge PeŮa Biological Sciences
  Margaret Rentz, ex-officio Animal Resource Facilities
  Marlene Wilson Medicine
  Bao Zhu Pharmacy
  James Carson, Alternate Public Health
  Paul Housley, Alternate Medicine
  Rekha Patel, Alternate Biological Sciences
  Teresa Smith, Alternate Pharmacy
  Thomas Coggins, Consultant SPAR
  Charles Jeffcoat, Consultant Facilities Planning
  Tyrone Washington, Student Public Health

RETURN TO TOP

INSTITUTIONAL REVIEW BOARD for HUMAN SUBJECT RESEARCH
  Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences (2005)
  Thomas Coggins, ex-officio Research Compliance  
  Carol McMahon Pathology (2005)
  John Shupper Community Member (2005)
  Holly Watson Pharmacy (2005)
  Sara Wilcox Exercise Science (2005)
  Leslie Sargent Jones Pharmacology/Physiology (2006)
  George Khushf Philosophy (2006)
  K.C. Kirasic Psychology (2006)
  Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics (2006)
  Ken Phillips Nursing (2006)
  Robert Brame Criminology and Criminal Justice (2007)
  Sonya Henley Community Member (2007)
  Suzanne McDermott Family and Preventive Medicine (2007)
  David Schwartz Pediatrics (2007)
  Laverne Shuler Exercise Science (2007)
Institutional Review Board Alternate Members:
  Larry Durstine Exercise Science  
  Tim Livingston Pediatrics  
  John Skvoretz Sociology  

RETURN TO TOP

INSURANCE AND ANNUITIES COMMITTEE
  Ida Fogle, Chair Human Resources
  Thomas Cafferty Psychology
  Pam Cope Payroll
  Helen Doerpinghaus Moore School of Business
  Jim Flanagan Law
  Brian Jowers Medicine
  Donna Richter Public Health
  Bruce McClenaghan Exercise Science
  Jane Jameson, ex-officio Human Resources
  Jeffery Cargile, ex-officio Human Resources
  George Lampl, ex-officio Legal Office

RETURN TO TOP

JUDICIAL COUNCIL, CAROLINA STUDENT
  Scott Lewis, ex-officio Director of Judicial Affairs
Faculty  
  Mary Ann Byrnes Liberal Arts
  Kenneth Campbell Mass Communications and Info Studies
  Erik Collins Mass Communications and Info Studies
  Allen Corbett Moore School of Business
  Deborah Fowler Hospitality, Retail, and Sport Management
  Sara Fuller Nursing
  Thomas Hughes Moore School of Business
  Jacque Jacobs Education
  Robert Markland Moore School of Business
  Jennifer Maxwell Languages, Literatures, and Cultures
  John May Continuing Education Programs
  J. Mitchell Miller Criminology and Criminal Justice
  Douglas Williams South Carolina Honors College
Staff  
  Jo Dawn Brown Housing
  C.J. Cambre Libraries
  Todd Cellini Housing
  Tim Coley Residence Life
  Mike Duncan Russell House
  Helen Fields University Housing
  Andy Fink Residence Life
  Bob Harman Director of Custodial Services
  Erica James Housing
  Pat Lardner Payroll
  Maybry Limehouse Aerospace Studies
  DinahLong Small Business Development Center
Jason Pappas Athletics Department
Tom Perry Athletics Department
Michael Schoen Continuing Education
Mike Shealy International Business and Education Research
Sonja Snowdon Public Health
Eric Tappa Geological Studies
Tucker Taylor Libraries
Denise Wellman Visitor Center

RETURN TO TOP

LEGAL RESIDENCY COMMITTEE
Jerry Brewer Student Life
Brenda Josey, ex-officio Financial Services
Dale Moore Graduate School
Katherine Reynolds Education
Howard Stravitz, Chair Law
Daphne Sipes, ex-officio Legal Office
Rosa Thorn-Jones Womenís Studies
Erik Sederstrom (Student)

RETURN TO TOP

 MICHAEL J. MUNGO DISTINGUISHED PROFESSOR OF THE YEAR AWARD COMMITTEE
(REPLACES THE AMOCO TEACHING AWARD)
  David G. Cowart (1987 winner) English
  Steven Mann (1995 winner) Moore School of Business
  James Roberts (2004 winner) Mathematics
  Terence A. Shimp (1990 winner), ex-officio Moore School of Business
  Richard Showman (1997 winner), Chair Biological Sciences
  Vincent Van Brunt (2003 winner) Engineering and Information Technology
  Charles Kovacik (1988 winner) Geography
  Mark Becker, ex-officio Provost
  Ben Havird Student
  Jessica Guerrero Student
  Jae Jun Kim Student

RETURN TO TOP

COMMITTEE ON NAMED AND DISTINGUISHED PROFESSORSHIPS
  William T. Moore, Chair Moore School of Business (2006)
  R. Ladson Boyle Law (2005)
  Allan Brett Medicine (2005)
  Susan Cutter Geography (2005)
  Ann O. Bowman Political Science (2006)
  John E. Richards Psychology (2006)
  Vicki Vance Biological Sciences (2006)

RETURN TO TOP

ORIENTATION COMMITTEE
  Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation
  Robert Askins Registration & Records
  Daniel Berman University 101 and Media Arts
  James Burns South Carolina Honors College
  James Copenhaver Music
  Karl Heider Office of the Provost
  Scott King Admissions
  Lucille Mould Languages, Literatures, and Cultures
  Mary Ellen O'Leary Mathematics
  Mary Ann Byrnes, ex-officio Chair, Associate/Assistant Deans' Council
  Allison Gulick (Student)
  Stephanie Freudenthal (Student)

RETURN TO TOP

OUTSTANDING FACULTY/STAFF ADVISOR AWARD COMMITTEE (Ada B. Thomas)
  Dan Berman, Co-Chair University 101
  Micky Ward, Co-Chair History
  Larry Durstine Exercise Science
  Clifton Fuhrman Pharmacy
  Karl Heider, ex-officio Office of the Provost
  Kathy Smiling Criminology and Criminal Justice
  Donald Stowe Hospitality, Retail, and Sport Management
  Peter Werner Physical Education

RETURN TO TOP

OUTSTANDING FRESHMAN ADVOCATE COMMITTEE
  Carolyn Jones, Co-Chair Moore School of Business
  Gene Luna, Co-Chair Student Development and Housing
  Daniel Berman, ex-officio University 101
  Viki Fecas University Career Center
  Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
  Mary Ellen OíLeary Mathematics
  Ruth Strickland TRIO
  Harriett Williams English

RETURN TO TOP

OUTSTANDING GRADUATE TEACHING ASSISTANT AWARD COMMITTEE
  Christine Ebert, Chair, ex-officio Graduate School  
  Anthony Edwards, ex-officio Graduate School  
  Anne Bezuidenhout Philosophy (2005)
  Robert Feller Biological Sciences (2005)
  Jessica Kross History (2005)
  Judith James English (2006)

RETURN TO TOP

PARKING APPELLATE COURT
  Derrick Huggins, ex-officio Vehicle Management and Parking Services
  Janice Bell Human Resources
  Darryl Davis Housing and Residential Services
  Thomas Hennix Accounting Services/Petigru
  Vanessa Hill Alumni Association
  Jayne Hatchell Business Affairs
  Diane Sanderson Registrarís Office
  Patsy Tanner, Chair South Carolina Honors College
  Ginger Reed DEIS
  David Bornemann (Graduate Student)
  Erik Sederstrom (Undergraduate Student)
  Kevin White (Undergraduate Student)
  Adam Hark (Undergraduate Student)
  Brett Nolan (Undergraduate Student)

RETURN TO TOP

PARKING AND TRANSIT ADVISORY COMMITTEE
  Derrick Huggins, ex-officio Vehicle Management and Parking Services
  Charlie Jeffcoat, ex-officio Facilities Planning
  Ernest Ellis, ex-officio Law Enforcement & Safety
  Lewis Burke Law
  Darryl Davis Housing and Residential Services
  Pete Liggett Counseling and Human Development Center
  Terri Saxon Business and Finance
Chair of Parking Services Appellant Court
Chair of the Faculty Senate Parking Ad Hoc
  Richard Cunningham (Student)
  Eric Friedman (Student)

RETURN TO TOP

UNIVERSITY PRESS COMMITTEE
  Richard Showman, Chair Biological Sciences (2006)
  Patrick Scott, Vice Chair English (2005)
  Matthew Bruccoli English (2005)
  Walter Edgar History (2005)
  Rob Wilcox Law (2005)
  Betty Glad Political Science (2005)
  Mark Smith History (2005)
  Ron Wilder Economics (2005)
  Andrew Billingsley Sociology (2006)
  Leon Ginsberg Social Work (2006)
  Dorothy Payne Music (2006)
  Curtis Clark, ex-officio Press Director  
  Paul Willis, ex-officio Libraries & Instructional Services  

RETURN TO TOP

PRESTON RESIDENTIAL COLLEGE ADVISORY COMMITTEE
  Hal French, Chair Religious Studies
  Tim Coley Student Housing
  Jill Frank Political Science
  Karl Heider, ex-officio Provost's Office
  Becky Lewis English
  Kevin Lewis Religious Studies
  Matthew Miller Mathematics
  Melani Miller Student and Alumni Services
  Chris Robinson, ex-officio Preston College

RETURN TO TOP

RADIATION SAFETY COMMITTEE
  Hans Conrad zur Loye, Chair Chemistry and Biochemistry
  David Adcock Radiology
  Marge Aelion Public Health
  Tom Syfert, ex-officio Environmental Health and Safety
  Margaret Hunt Microbiology & Immunology
  W. Stephen Kistler Chemistry and Biochemistry
  Holly Levoie Developmental Biology and Anatomy
  Erin Connolly Biological Sciences
  Michael Wyatt Pharmacy
  Daniel Zurosky, ex-officio Radiation Safety

RETURN TO TOP

REGIONAL CAMPUSES ACADEMIC ADVISORY COUNCIL
  Lisa Rashley, Chair USC Lancaster (2005)
  Mark Becker, ex officio Provost  
  Karl Heider, ex officio Provostís Office  
  David Bowden  Continuing Education (2006)
  Nancy Washington Continuing Education (2005)
  Fran Perry Lancaster (2006)
  Wayne Thurman Lancaster  (2005)
  Bill Bowers Salkehatchie (2005)
  Robert Refinetti Salkehatchie (2006)
  John Logue Sumter (2006)
  Hayes Hampton Sumter (2005)
  Steve Buchanan Union (2005)
  Anthony Gavalas Union (2006)

RETURN TO TOP

REGISTRATION COMMITTEE
  Barbara Blaney, Chair University Registrar
  Marianne Agholm Computer Services
  Robert Askins Registrar's Office
  Stacey Bradley Student Affairs
  Mary Ann Byrnes Chair, Associate and Assistant Deans' Council
  Carolyn Champion Distance Education
  Julie Eccles Registrar's Office
  Jeanette Ford Medicine
  Robert Godfrey Financial Aid and Scholarships
  Harrison Greenlaw Orientation and Testing
  Vivian Grice USC Aiken
  Kip Howard Enrollment Management
  David Hunter Regional Campuses & Continuing Education
  George Johnson Mathematics
  Romona Keith Law
  Scott King Admissions
  Peggy Lynch Medicine
  Ed Miller Financial Aid
  Melani Miller Student and Alumni Services
  Dale Moore Graduate School
  Kathryn Murphy USC Upstate
  Michael Schoen Continuing Education
  Joseph Taylor Financial Services

RETURN TO TOP

COMMITTEE ON RELIGIOUS AFFAIRS
  Janice Breuer Economics
  Jerry Brewer, ex-officio Student Life
  John Cook Presbyterian Student Association
  Chaden Djalali Physics and Astronomy
  William Lingle Pharmacy
  Jane Poster Baptist Collegiate Ministries
  Carl Wells Student Life
  Gabriel McCoy (Student)
  Samuel Bennett (Student)

RETURN TO TOP

RESEARCH AND PRODUCTIVE SCHOLARSHIP COMMITTEE
  Gordon Baylis, Chair Liberal Arts
  Wanda Hutto, ex-officio Research
  Stephne Bajjaly Library and Information Science
  William Bates Music
  Phillip Dunn Art
  Pearl Fernandes USC Sumter
  Julius Fridriksson Public Health
  John Rose Computer Science and Engineering
  Mark Smith History
  Jeff Wilson Physics and Astronomy
  Steven Wilson Medicine

RETURN TO TOP

RETENTION COMMITTEE
  Melani Miller, Chair Student and Alumni Services
  Daniel I. Berman University 101 and Media Arts
  Tim Coley University Housing
  Julia Eccles Registrar's Office
  Art Farlowe Psychology
  Karl Heider Provostís Office
  Carolyn Jones Moore School of Business
  Gretchen Koehler Business and Finance
  Becky Levy Student Financial Aid & Scholarships
  Ed Miller Financial Aid
  Philip Moore Institutional Planning and Assessment
  Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
  Jon Wardrip Mass Communications and Information Studies
  Damion Robbs (Student)
  Corey Auton (Student)

RETURN TO TOP

RUSSELL AND EDUCATIONAL FOUNDATION RESEARCH AWARDS COMMITTEES
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences
  Donald R. Songer, Chair Political Science (2005)
  Thomas Rice English (2005)
  Janette Hospital English (2006)
  Allen Miller Languages, Literatures, and Cultures (2006)
  Sandra Kelly Psychology (2007)
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering
  Berten E. Ely, III, Chair Biological Sciences (2005)
  M. Asif Kahn Engineering (2005)
  Vladimir N. Temlyakov Mathematics (2006)
  Robert Thunell Geological Sciences (2007)
  Kuniharu Kubodera Physics and Astronony (2006)
USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences
  C. Majorie Aelion, Chair Public Health (2006)
  Jeanette M. Jerrell Medicine (2005)
  Stanley Fowler Medicine (2006)
  Alan Decho Public Health (2007)
  Gwen Felton Nursing (2007)
  Michael D. Wyatt Pharmacy (2007)
  Beth Mayer-Davis (Sabbatical 04-05) Public Health (2008)
USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools
  Terry Tirrito, Chair Social Work (2005)
  Lowndes Stephens Mass Comm and Information Studies (2005)
  Robert Felix Law (2006)
  John T. Addison Moore School of Business (2007)
  William Bearden Moore School of Business (2008)

RETURN TO TOP

UNIVERSITY SAFETY COMMITTEE
  Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
  Carmela Carr Student Life
  Jim Demarest Facilities Management
  Henry Garbade Law Enforcement and Safety
  Calvin Gallman Police Department
  Eric Grabski University Police Department
  Andy Fink Housing and Judicial Programs
  Frank Mims Facilities Management
  Tricia Phaup Health & Wellness Programs
  Dennis Pruitt Student and Alumni Services
  Ernest Ellis Law Enforcement and Safety
  Caroline Taylor, Chair Libraries & Instructional Services
  Zachery Scott (Student Body President)
  Yvonne Miller (Student Body Vice President)
  Michelle Lynn Hackett (Student)
  David Bornemann (Student)
  Ben Havird (Student)
  Nicole Kase (Student)

RETURN TO TOP

SCHOLARSHIP AND FINANCIAL AID COMMITTEE
  Jim Hunter, Chair Theatre and Dance (2007)
  Robert Feller Biology (2005)
  Douglas Meade Mathematics (2005)
  Lowndes Stephens Mass Communications and Info Studies (2005)
  Ruth Strickland TRIO Programs (2005)
  Harriet Williams English (2006)
  Jim Copenhaver Music (2006)
  Robin Morris Psychology (2006)
  Mike Dickson Pharmacy (2006)
  Jim Burns South Carolina Honors College (2007)
  Mary Ellen OíLeary Mathematics (2007)
  Ed Miller, ex-officio Enrollment Management  
  Karl Heider, ex-officio Office of the Provost  
  Joseph Taylor, ex-officio Financial Services  
  Jason Brown (Student)  
  Stephanie Freudenthal (Student)  
  Christina Clodfelter (Student)  

RETURN TO TOP

SCHOLARSHIP SUBCOMMITTEE/CAROLINA SCHOLARS and MCNAIR SCHOLARS
CORE COMMITTEE
  Kip Howard, ex-officio Undergraduate Admissions  
  Karl Heider, ex-officio Provost's Office  
  Peter Sederberg, ex-officio SC Honors College  
  John Jakubs Geography (2005)
  Nancy Lane Languages, Literatures and Cultures (2005)
  Robert Carlsson Economics (2006)
  Mary Ellen OíLeary Mathematics (2006)
  Bonnie Drewniany Journalism and Mass Communications (2007)
  Manton Matthews Engineering and Information Technology (2007)
  Reginald Bain Music (2007)

RETURN TO TOP

SOUTH CAROLINA HONORS COLLEGE POLICY COMMITTEE
  Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs
  Jim Burns South Carolina Honors College
  Tom Hughes Moore School of Business
  Cynthia Lawson Admissions
  Christopher Robinson Art
  Loren Knapp Biological Sciences
  Mary Ellen OíLeary Mathematics
  Gail Wagner Anthropology
  Vincent Van Brunt Engineering
  Peter Sederberg, ex-officio South Carolina Honors College
  Leslie S. Jones, ex-officio South Carolina Honors College
  Douglas Williams, ex-officio South Carolina Honors College
  Heather Benson President, Honors College Council
  Marissa Vawter (Student)
  Megan Glessman (Student)

RETURN TO TOP

STUDENT PUBLICATIONS AND COMMUNICATIONS, BOARD OF
  Vacant faculty position   (2005)
  Jerry Brewer, ex-officio, (contact) Student Life  
  John Jakubs Geography  
  Scott Farrand Journalism and Mass Communications  
  Tim Roberts (Student)  
  Alissa Cooper (Student)  
  Whit Ashley (Student)  

RETURN TO TOP

STUDENT TRUSTEE LIAISON COMMITTEE
  Zachery Scott (Student Body President)
  Yvonne Miller (Student Body Vice President)
  Cameron Burnette (Treasurer)
  Joel Nelson (Graduate Student)

RETURN TO TOP

SYSTEM POLICY COMMITTEE
  VACANT, Chair Provost's Office
  Chris Plyler Regional Campuses
  Jane Jameson Human Resources
  Walter Parham Legal
  Suzanne Ozment USC Aiken
  Rayburn Barton USC Beaufort
  Andy Crosland USC Upstate

RETURN TO TOP

UNIVERSITY 101 ACADEMIC ADVISORY COMMITTEE
  Dan Berman, Chair University 101, Director
  Stuart Hunter University 101, Director
  John Gardner Distinguished Professor Emeritus
  Karl Heider, ex-officio Office of the Provost
  Danny Baker Criminology and Criminal Justice
  Daniel Barron Library and Information Science
  Paul Beasley TRIO Programs
  Susan Bridwell DEIS
  Jim Burns South Carolina Honors College
  Mary Ann Byrnes Liberal Arts
  Ron Cox USC Lancaster
  Harrison Greenlaw Orientation and Testing
  Carolyn Jones Moore School of Business
  Eileen Korpita Pre Professional Advising
  Gene Luna University Housing
  Philip Moore Institutional Planning and Assessment
  Mary Ellen O'Leary Mathematics
  Gail Pack Mass Communications and Info Studies
  Chris Robinson Preston Residential College
  Mike Perkins Engineering and Information Technology
  Chris Plyler Regional Campuses
  Patricia Phaup Health and Wellness Programs
  Katherine Reynolds Education
  Larry Salters Career Center
  Harriet Williams Public Health
  Zachery Scott (Student Body President)
  Susan Hudson (Graduate Student with University 101)
  Sarah Pierson (Graduate Student with University 101)
  Ashlon Langley (Graduate Student with University 101)

RETURN TO TOP

VEHICLE ACCIDENT REVIEW BOARD
  Thomas Syfert Environmental, Health and Safety
  Jeff Cargile Human Resources
  Michael W. Findley USC Aiken
  VACANT USC Upstate
  Lawrence Pathel University Police Department
  Gerald Goings Facilities Management
  Ernie Ellis Law Enforcement & Safety
  Derrick Huggins, contact Vehicle Management and Parking
  Patti OíRourke, Secretary Environmental, Health and Safte

RETURN TO TOP

VETERANS' ADVISORY COMMITTEE
  Jacob Rivers, Chair Veterans Services, Director
  Becky Greer Financial Services
  Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
  Bobby Gist, ex-officio Affirmative Action Officer
  Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholarships
  Scott King Admissions
  Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
  Diane Sanderson Office of the Registrar
  Kelly Cavanaugh (Student)
  Ryan Cannon (Student)
  Kevin White (Student)

RETURN TO TOP

WOMEN'S ISSUES ADVISORY COMMITTEE
  Deborah Fowler, Co-Chair Retailing (2005)
  Elise Partin, Co-Chair Pre-Professional Advising (2005)
  Jennifer Burr Registrarís Office (2005)
  Carmella Carr Student Life (2005)
  Debbie Haynes Disability Services (2005)
  Jessica Kross History (2005)
  Lucille Mould Languages, Literatures, and Cultures (2005)
  Denise Wellman Visitorís Center (2005)
  Lara Lomicka Languages, Literatures, and Cultures (2006)
  Valinda Littlefield History (2006)
  Marna Hostetler Libraries (2006)
  Cynthia Lawson Admissions (2006)
  Linda Bowers Mathematics (2007)
  Susanne Brenner Mathematics (2007)
  Shirley Staples Carter Mass Communications and Information Studies (2007)
  Jan Collins Moore School of Business (2007)
  Allison Duncan Medicine (2007)
  Viki Fecas Career Center (2007)
  Nancy Freeman Instruction and Teacher Education (2007)
  Susan Schramm Educational Leadership and Policies (2007)
  Rhonda Stephens Sponsored Project Support (2007)
  Sandy Strick Hotel, Restaurant, and Tourism Management (2007)
  Barbara Tobolowsky University 101 (2007)
  Wendy Valerio Music (2007)

RETURN TO TOP
WOMEN'S STUDIES ADVISORY COMMITTEE
  Lynn Weber, ex-officio, chair Womenís Studies  
  Rosa Thorn, ex-officio Womenís Studies  
  Preston McKever-Floyd, ex-officio Coastal Carolina University  
  Arlene Andrews Families in Society (2005)
  Ann Bartow Law (2005)
  Jeanne Garane Comparative Literature (2005)
  Judith James English (2005)
  Ramona Lagos Languages, Literatures & Cultures (2005)
  VACANT   (2006)
  Saundra Glover Public Health (2006)
  Janice Jackson Public Health (2006)
  Fran Perry USC Lancaster (2006)
  Mary Styslinger Instruction and Teacher Education (2007)
  Tracey Weldon English and Linguistics (2007)
  Julie Miller-Cribbs Social Work (2007)
  Janina Fenigsen Anthropology (2007)
  Rachel Bowman (Student)  
  Tommy Preston (Student)  
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION