Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 2002-2003

Affirmative Action Advisory Committee
G. James Burns, Chair Transition Year Program
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Kwame Dawes English
Ida Fogle Human Resources
Bobby Gist Equal Opportunities Programs
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham General Counsel
Katie Dreiling Student Body Vice President

AMOCO Outstanding Teachning Award Committee - Columbia Campus
Lori A. Thombs, Chair (1989 winner) Statistics
Ron Atkinson (1992 winner) History
William Bearden, (1985 winner) Moore School of Business
David G. Cowart (1987 winner) English
Chaden Djalali (1999 winner) Physics and Astronomy
Scott R. Goode (1991 winner) Chemistry and Biochemistry
Donald Greiner (1983 winner) Office of the Provost, English
Steven Mann (1995 winner) Moore School of Business
Jerome Odom (1984 winner) Provost, Chemistry and Biochemistry
Wally Peters (2002 winner) Engineering and Information Technology
Daniel Reger (1996 winner) Chemistry and Biochemistry
Terence A. Shimp (1990 winner) Moore School of Business
Richard Showman (1997 winner) Biological Sciences
John Spurrier (2000 winner) Statistics
David Sumner (2001 winner) Mathematics
Amanda Brown Student
Anna Price Student
Jessica Steadman Student
Brooke Vickery Student
Danny Wheeler Student
Ginny Wright Student

Associate/Assistant Deans' Council
Kent Sidel, Chair Mass Communications and Information Studies
Gene Luna, ex officio University Housing
Cheryl Addy Public Health
Alice Adkins Nursing
Dan Berman University 101
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Barbara Blaney Registrar's Office
Wayne Buff Pharmacy
Gerald Cowley Science and Mathematics
Gayle Douglas Mass Communications and Information Studies
(vacant) Education
Cliff Fuhrman Pharmacy
Gwendelyn Geidel School of the Environment
Andrew Gowan Music
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Jones Moore School of Business
Leslie Jones South Carolina Honors College
Michael Perkins Engineering and Information Technology
John Skvoretz Liberal Arts
Gail Stephens Registrar's Office
Don Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Irma Van Scoy Education
Peter Werner Physical Education

Awards Committee
John McFadden, Chair Education
Donald Greiner Office of the Provost
Dennis A. Pruitt, ex officio Student and Alumni Services
Jerry Brewer, ex officio, Secretary Student Life
Lucille Mould Languages Literatures and Cultures
Jim Snell Student

Blatt Physical Education Center Advisory Committee
Karen French, Chair Physical Education
Susan Anderson Theatre, Speech and Dance
Larry Durstine Exercise Science
Jerry Brewer Student Life
Ron Byers Campus Recreation
Herbert Camp, ex officio Campus Recreation
Ernie Ellis Law Enforcement
Laurie Massa Athletics Dept
Ed Mercer Chemistry and Biochemistry
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Marie Reilly Law School
Catherine Kouvolo Student
Elizabeth Mason Student
Katherine Ray Student

Committee on Conflict of Interest
Catherine Murphy, Chair Chemistry and Biochemistry 2005
Blease Graham Criminal Justice 2003
Bette Levine USC Salkehatchie 2003
Philip Watson Medicine 2003
Ralph White Engineering and Information Technology 2004
Sandra Kelley Psychology 2004
Mark Davis Public Health 2004
Edward Callen USC Aiken 2005
Glenda Sims USC Spartanburg 2005
Les Sternberg Education 2005
Nathan Crystal Law 2005
Ex officio
Thomas Coggins Research Compliance
Anthony Boccanfuso USC Research Foundation
Jane Jameson Vice President, Human Resources
George W. Lampl, III Legal
Appointed Member
David BowdenContinuing Education

Counseling Services Committee
James Bradley, Jr., Chair Moore School of Business
Roger Bowersock Counseling Centers
Mike Hix Career Counseling
Eugene Kaplan Neuropsychiatry
Rich Lashley Counseling Psychiatrist
Jane Poster Chaplain Representative
Tricia Phaup Health and Wellness
David Buyck Psychological Services Center
Peter Swanson Hall Institute
Jeanna Raney Student

Data Administration Committee
Gail Stephens, Chair Registrar's Office
Kenneth Corbett Business and Finance
Kay Coleman Institutional Planning and Assessment
Warren Cope Computer Services
Terry Davis Admissions
John Duncan Computer Services
Anthony Edwards Graduate School
Gigi Gillespie Human Resources
Steve Graham Computer Services
Linda Holland Computer Services
Star Kepner USC Sumter
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Judy Owens Human Resources
Myra Smith Equal Opportunity Programs
Steve Graham Computer Services

Disability Affairs Committee
Deborah Haynes, Chair Educational Support Services
Jeff Cargile Human Resources
Donna Collins Facilities Management
Jim Demarest Facilities Services
Amy Donnelly Education 2004
Joe Fortune Housing Services
Bobby Gist Equal Opportunity Programs
Derrick Huggins Vehicle Management and Parking Services
Shealy McCoy Business Affairs
Jacob Rivers Veterans Affairs
Daphne Sipes Legal Department
Linda Walling Mass Communications and Info Studies 2003
Katie McClendon Student
Laura Mesa Student

Distance Education Advisory Committee
Teri Kuhs, Chair Education
Alice Adkins Nursing
Sam Baker Public Health
Daniel Barron Mass Communications and Information Studies
Susan Bridwell, ex officio Distance Education & Instructional Support
Chris Brown, ex officio Computer Services
Andy Crosland Senior Campuses
Madilyn Fletcher Science and Mathematics
John Gandy Social Work
Betty Harvey USC Sumter, rep for Regional Campuses
Carolyn Jones Moore School of Business
John Olsgaard, ex officio Office of the Provost
Bill Ranson Engineering and Information Technology
Jerel Rosati Liberal Arts
Kenneth Stevenson Education
Don Stowe Hospitality, Retail & Sport Management
Aileen Trainer, ex officio Graduate School
Carolyn West Regional CAmpuses and Continuing Education
Paul Yazel Moore School of Business
Lynn Zoch Mass Communications and Information Studies

Environmental Advisory Committee
Bruce Coull, Chair School of the Environment
Marjorie Aelion Environmental Health Sciences
Michael Amiridis Chemical Engineering
Ed Bass Construction Services
Liz Bohlke University Dining Services
Hanif Chaudhry Civil Engineering
Susan Cutter Geography
James Demarest Facilities Services
William Hogue Chief Information Officer
Stuart Hunter Freshman Year Experience
Margaret Lamb Media Relations
George Lampl General Counsel
Gene Luna Student Development and University Housing
Shealy McCoy Environmental & Health Safety
Scott Reynolds Purchasing
Charles Stevenson Facilities Management
James Sweigart Moore School of Business
Douglas Williams Geological Sciences/SC Honors College
Student Representative Graduate Student Association
Student Representative Student Government Association
Student Representative SAGE (Students Allied for a Greener Earth)

Fellowships and Scholar Program Advisory Committee
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Director
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Jan P. Smoak, ex-officio Fellowships and Summer Programs
C.R. Brasington Hospitality, Retail & Sport Management
Ward Briggs Languages, Literatures and Cultures
Caroline Eastman Engineering and Information Technology
Adam Grostky International Programs for Students
Vicki Hamby Career Center
Michael Jinnette Admissions
Ed Madden English
Douglas Meade Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
John Nelson Biological Sciences
Mike Perkins Engineering and Information Technology
Roger Sawyer College of Science and Math
Peter Sederberg SC Honors College
Shelley Smith Sociology
Nicholas Vazsonyi Languages, Literatures and Cultures
Patricia Willer International Programs for Students
Douglas Williams SC Honors College

Scholarship Subcommittees
Fulbright Grant
Nicholas Vazsonyi, Chair Languages, Literatures and Cultures
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Goldwater Scholarship Committee
Douglas Meade, Chair Mathematics
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Leslie Sargent Jones SC Honors College
James Ritter Chemical Engineering
Sarah Woodin Biological Sciences
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Jacob Javits Fellowship
C.R. Brasington, Chair Hospitality, Retail & Sport Management
Marshall Scholarship Committee
John Nelson, Chair Biological Sciences
Tom Brown History
Robert Carlsson Moore School of Business
Donald Greiner Office of the Provost
Henry McKellar Environmental Health Sciences
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Mellon Fellowship Committee
Ward Briggs, Chair Languages, Literatures and Cultures
John Skvoretz Liberal Arts
Edward Madden English
George Mitchell Scholarship
Ed Madden, Chair English
National Science Foundation Graduate Research Fellowships
Caroline Eastman, Chair Engineering and Information Technology
Michael Amiridis Engineering
Jay Coleman Psychology
John Dawson Chemistry
David E. Lincoln Biological Sciences
Michael Amiridis Department of Chemical Engineering
National Security Education Program
Adam Grotsky, Chair International Programs for Students
Kristia Finnigan Liberal Arts
Lisa Rutstrom Economics, Business Administration
Patricia Willer International Programs for Students
Doug Williams SC Honors College
Rhodes Scholarship Committee
Peter Sederberg, Chair SC Honors College
Judith James English
Judith Kalb Languages, Literatures and Cultures
Kevin Lewis Religious Studies
Robert Patterson History
Stephen Stancyk Marine Science
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Truman Scholarship Committee
Shelley Smith, Chair Sociology
Kendrick Clements History
Robert Felix School of Law
Donald Fowler GINT
George Geckle English
Jerel Rosati GINT
Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs
Udall Scholarship Committee
Douglas Williams, Chair SC Honors College
Marge Aelion Public Health
Thomas Chandler Public Health
Bruce Coull School of the Environment
Christopher Preston Philosophy
Jan P. Smoak, ex officio Fellowships and Summer Programs

Graduate Council
Elected
Gordon Smith, ex officio Dean, Graduate School
Betty Glad GINT 2003
Lynn Zoch Mass Communications and Info Studies 2003
Fred Medway Psychology 2004
Lawrence Glickman History 2004
Kenneth Stevenson Education 2004
Gregory Carbone Geography 2005
Stanley Dubinsky English 2005
Miriam Freeman Social Work 2005
Thomas Hilbish Biological Sciences 2005
Appointed
Jeffrey Priest USC Aiken
Judith Prince USC Spartanburg
Stephen Bajjaly Mass Communications and Info Studies 2003
JoAnne Herman Nursing 2003
Elizabeth Ravlin Moore School of Business 2004
Anton Schep Mathematics 2004
Vincent Van Brunt Chemical Engineering 2004
Anthony Edwards Graduate School Representative
Aileen Trainer Graduate School Representative

Non-Academic Student Grievance Committee
Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs
Alisa Cooney Student Judicial Programs
John Lowery Education
Bobby Fernanders Student
Jared Pretulak Student

Health and Safety Oversight Committee
Kim Creek, Chair Pathology
Shealy McCoy, ex officio Health and Safety Programs Unit
Jane Jameson Human Resources 2005
Marjorie Aelion Public Health 2003
Tom Battenhouse Housing and Judicial Programs 2003
Robert Beattie Animal Resource Facility 2005
Tommy Coggins SPAR 2005
James Demarest Facility Services 2005
Ernest Ellis Law Enforcement 2005
Bill Hill Health Services 2004
Stephen Morgan Chemistry and Biochemistry 2005
Jeffrey Patton Pathology 2005
Lucia Pirisi-Creek Pathology 2005
Helen Zeigler Business and Finance 2005
Zur Loye, Hans-Conrad Chemistry and Biochemistry 2005

Health Services Advisory Committee
Gene Luna, Chair Housing and Judicial Programs
Kristine Calderon Health Promotion and Education
Herbert Camp Student Life
Tim Coley Residence Life
Larry Durstine Exercise Science
Russell Haber Counseling and Human Development Center
Debbie Haynes Educational Support Services
William Hill Thomson Student Health Center
Cicely Jenkins Thomson Student Center
Fleming Jones Thomson Student Health Center
Terry King Thomson Student Health Center
Linda Morphis Nursing
Tricia Phaup Office of Health and Wellness Programs
Nancy A. Richeson Internal Medicine
Peter Swanson Counseling and Human Development Center
Patricia P. Willer International Programs, Byrnes Center
International Graduate Student
Graduate Student
Multicultural
Off-Campus
Elizabeth Voris Student
Anna Price Student

Horseshoe Historical Restoration Committee
Peter Sederberg, Chair South Carolina Honors College
Brian Cuthrell University Libraries
Carl Evans Religious Studies
Charles Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Lynn Robertson McKissick Museum
Paul Willis, ex officio Libraries & Instructional Services
Gregory Ross Student
Haley Smith Student
Betsy Tyler Student

Information Technology Council, University
Steve Adams, ex-officio Distance Education and Instructional Support
Stephen Bajjaly Mass Communications and Info Studies
Barbara Blaney Registrar
Kimberly Bone Nursing
Herbert Brown Hospitality, Retail and Sport Management
Mary Cordray Regional Campuses & Continuing Education
Alma Creighton, ex-officio University Libraries
Char Davis Enrollment Management
Mike Dollar Pharmacy
Lorie Edwards, ex-officio Computer Services
Steven Hinckley School of Law
Jane Jameson Human Resources
William Kettinger Moore School of Business
Douglas Meade Mathematics
William Morris South Carolina Honors College
Philip D. Moore Science and Mathematics
Philip S. Moore Institutional Planning and Assessment
David Mullaney Liberal Arts
Dwayne Porter Baruch Institute
Mark Tompkins Government and International Studies
Troy Travis, ex-officio Information Technology
Jason Trenary School of Music
Philip Watson School of Medicine
Juan Vargas Computer Science and Engineering

Institutional Animal Care and Use Committee
Donald Allen, Chair Medicine
Mrs. Jan Ayers Nonaffiliated/Community Member
Robert Beattie,ex officio Animal Research Facilities, Medicine
James Carson Public Health
Wayne Carver Medicine
Joe Hick Nonaffiliated/Community Member
Alexander McDonald Medicine
Marge Pena Biological Sciences
Margaret Rentz, ex officio Animal Resource Facilities
Kenneth Walsh School of Medicine
Marlene Wilson School of Medicine
Bao Zhu Pharmacy
Nathan Alderson Chemistry/Student Representative
Abdul Ghaffar, Alternate School of Medicine
Greg Hand, Alternate Public Health
Paul Housley, Alternate School of Medicine
Rekha Patel, Alternate Biological Sciences
Thomas Coggins, Consultant SPAR
Charles Jeffcoat, Consultant Facilities Planning
Destiny Hollis, Student Rep School of Medicine

Institutional Review Board for Human Subject Research
Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences
Thomas Coggins, ex officio SPAR (IRB Administrator)
Joseph Harm Psychology 2004
George Khushf Philosophy 2003
K.C. Kirasic Psychology 2003
Andrea Loney Community Member 2004
Melissa Marino Psychology/ SOM 2003
Suzanne McDermott School of Medicine 2004
Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics 2003
Carol McMahon Pathology 2005
Ken Phillips Nursing 2003
David Schwartz Pediatrics 2004
John Shupper Community Member 2005
John Skvoretz Sociology 2004
Holly Watson Pharmacy 2005
Sara Wilcox Exercise Science 2005
Institutional Review Board Alternate Members:
Mary Boyd Nursing
Lewis Johnson Pathology
Kevin Lewis Religious Studies

Insurance and Annuities Committee
Ida Fogle, Chair UCS Aiken
Jeffery Cargile,ex officio Personnel and Human Resources
Thomas Cafferty Psychology
Pam Cope Payroll
Helen Doerpinghaus Moore School of Business
Jim Flanagan Law School
Ronald Harshbarger USC Beaufort
Brian Jowers School of Medicine
Donna Richter Public Health
Sandra Tonnsen Education
George Lampl, ex officio Legal Office
Carol Bonnette Retired

International Academic Advisory Committee
Susan Cutter Geography 2003
David Linnan Law School 2003
Margit Resch Languages, Literatures and Cultures 2003

Judicial Council, Carolina Student
Scott Lewis, ex officio Director of Judicial Affairs
Faculty
Charles Bierbauer Mass Communications and Information Studies
Mary Ann Byrnes Liberal Arts
Erik Collins Mass Communications and Info Studies
Allen Corbett Moore School of Business
Deborah Fowler Hospitality, Retail and Sport Management
Sarah Fuller Nursing
Thomas Hughes Moore School of Business
Jackie Jacobs Education
Robert Markland Moore School of Business
Jennifer Maxwell Languages, Literatures & Cultures
John May Continuing Education Programs
J. Mitchell Miller Criminology and Criminal Justice
Douglas Williams South Carolina Honors College
Staff
Brian Bourke University Housing
C.J. Cambre University Libraries
Tim Coley Residence Life
Mike Duncan Russell House
Helen Fields University Housing
Andy Fink Residence Life
Scott Kaplan Orientation and Testing
Pat Lardner Payroll
Maybry Limehouse Aerospace Studies
Dinah Long Small Business Development Center
Kim Munro Sexual Health and Violence Prevention
Tom Perry Athletics Department
Michael Schoen Continuing Education
Mike Shealy International Business and Education Research
Sonja Snowdon Public Health
Eric Tappa Geological Studies
Tucker Taylor Libraries
Denise Wellman Visitor's Center
Students
Lauren Adams
Kelly Bessent
Kaitlin Bishop
Kevin Brazell
Chanell Brown
Tony Catone
Jessica Carfolite
Rebecca Clinton
Amanda Coffey
Robert Duke, Jr.
Jennifer Fall
Brian Gander
David Grant
Candi Hauglum
Ian Headley
Linsey Hocker
Kiti Kajana
Sonia Karamchandani
Jennifer Keown
Jewitte Leggett
Agatha Lynn
Anna McAlpine
Courtney Miller
Karen Miller
Justin Moody
Patrick Norton
Dante Pelzer
Melissa Reid
Ann Robson
Stephen Splawn
Melissa Snyder
Christin Timmons
Megan Treacy
Claire Woodward

Legal Residence Committee
Joann Morton, Chair Criminal Justice
Jerry Brewer Student Life
Brenda Josey, ex officio Admissions
Dale Moore Graduate School
Howard Stravitz Law
Daphne Sipes, ex officio Legal Office
Rosa Thorn-Jones Women's Studies
Student

Committee on Named and Distinguished Professorships
William T. Moore, Chair Moore School of Business 2003
Paula Feldman English 2003
Sarah Woodin Biological Sciences 2003
Karl Heider Anthropology 2003
R. Ladson Boyle Law 2004
Allan Brett Medicine 2004
Susan Cutter Geography 2004

Orientation Committee
Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation
Robert Askins Registration & Records
Daniel Berman University 101 and Media Arts
James Burns Transitional Year Program
James Copenhaver Music
Donald Greiner Office of the Provost
Scott King Admissions
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Kent Sidel, ex officio Associate/Assistant Deans' Council
Jodi Bryant Student
Sarah Holloway Student

Outstanding Faculty Advisor Award Committee (Ada B. Thomas)
Peter Werner, Co-Chair Physical Education
Dan Berman, Co-Chair University 101
Scott Goode Chemistry and Biochemistry
Barney Allman Retailing
Larry Durstine Exercise Science
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Donald Stowe Interdisciplinary Studies
Ginni Campbell Student
Bobby Fernanders Student
Nikki Gaskins Student
Sarah Holloway Student

Outstanding Freshman Advocate Committee
Mary Ann Byrnes, Chair Liberal Arts
Daniel Berman, ex officio University 101
James Burns Transition Year
Viki Fecas University Career Center
Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Harriett Williams Transition Year

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award Committee
Gordon Smith, ex officio Graduate School
Christine Ebert, Chair Graduate School
Anthony Edwards, ex officio Graduate School
J William Bearden Moore School of Business 2003
Nancy Thompson English 2003
Craig Kridel Education 2004
Anne Bezuidenhout Philosophy 2005
Robert Feller Biological Sciences 2005
Jessica Kross History 2005

Parking Appellate Court
Loretta Lynch-Reichert, Chair Student and Alumni Services
Derrick Huggins, ex officio Parking & Vehicle Registration
Darryl Davis Housing
Thomas Hennix Accounting Services/Petigru
Vanessa Hill Alumni Association
Jayne Hatchell Business Affairs
Janice Bell Human Resources
Patsy Tanner South Carolina Honors College
Nicole Benton Student
Shanequa Jones Student
Jared Pretulak Student
Brian Wayne Student

Parking and Transit Advisory Committee
Derrick Huggins, ex officio Parking Director
Charlie Jeffcoat, ex officio Facilities Planning
Ernest Ellis, ex officio Law Enforcement & Safety
Lewis Burke Law School
Darryl Davis USC Housing and Residential Services
Dean Kress Moore School of Business
Loretta Lynch-Reichert Chair of Parking Services Appellant Court
Don Wedlock Chair of the Faculty Senate Parking Ad Hoc
Patti O'Rourke Business and Finance
Jared Jayce-Schleimer Student
Katie McClendon Student
Tyler Odom Student
Chinell Singletary Student
Emanuel Thomason Student
Danny Wheeler Student

University Press Committee
Richard Showman, Chair Biological Sciences2006
Patrick Scott, Vice Chair English 2004
Susan Cutter Geography 2003
Matthew Bruccoli English 2004
Walter Edgar History 2004
Rob Wilcox Law 2004
Betty Glad GINT 2005
Mark Smith History 2005
Ron Wilder Economics 2005
Andrew Billingsley Sociology 2006
Leon Ginsberg Social Work 2006
Dorothy Payne Music 2006
Curtis Clark, ex officio Press Director
Paul Willis, ex officio Libraries

Preston Residential College Advisory Committee
Hal French, Chair Religious Studies
Tim Coley Student Housing
Jill Frank GINT
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
Karl Heider Anthropology
Matthew Miller Mathematics
Melani Miller Student and Alumni Services
Robert Oakman Engineering and Information Technology
Chris Robinson, ex officio Preston College
David Wiles Theatre, Speech and Dance

Radiation Safety Committee
Hans-Conrad zur Loye, Chair Chemistry and Biochemistry
David Adcock Radiology
Marge Aelion Public Health
Shealy McCoy, ex officio Director of Risk Management and Insurance
Margaret Hunt Microbiology & Immunology
W. Stephen Kistler Chemistry and Biochemistry
Holly Levoie Developmental Biology and Anatomy
Erin Connolly Biological Sciences
Daniel Zurosky, ex officio Radiation Safety

Regional Campuses Academic Advisory Council
John Logue, Chair Sumter 2003
Jerry Odom, ex-officio Provost
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Sheila Tombe Beaufort 2004
Ellen Chamberlain Beaufort 2003
David Bowden Continuing Education 2003
Joseph Pappin Continuing Education 2004
Lisa Rashley Lancaster 2004
Wayne Thurman Lancaster 2003
Bob Group Salkehatchie 2004
Susan Moskow Salkehatchie 2003
Steve Bishoff Sumter 2004
Charles Denny Sumter 2003
Peter Murphy Union 2003
John Wright Union 2004
Peter Murphy Union 2003

Registration Committee
Barbara Blaney, Chair University Registrar
Robert Askins Registrar's Office
Carolyn Champion Distance Education
Collin Crick Moore School of Business
Terry L. Davis Undergraduate Admissions
Julie Eccles Registrar's Office
Robert Godfrey Financial Aid and Scholarships
Kent Sidel Chair, Associate and Assistant Deans' Council
Steve Graham Computer Services
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Vivian Grice USC Aiken
Janice Hartsoe Registrar's Office
Linda Holland Computer Services
David Hunter Regional Campuses & Continuing Education
George Johnson Mathematics
Peggy Lynch School of Medicine
Loretta Lynch-Reichert Student and Alumni Services
Ed Miller Financial Aid
Melani Miller Student and Alumni Services
Rebecca Mills School of Medicine
Dale Moore Graduate School
Kathryn Murphy USC Spartanburg
Michael Schoen Continuing Education
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Joseph Taylor Financial Services
Jimia McDowell Student
Iris Williams Student

Committee on Religious Affairs
Janice Breuer Economics
Jerry Brewer, ex officio Student Life
John CookPresbyterian Student Association
Chaden Djalali Physics and Astronomy
Earle Lingle Pharmacy
Jane Poster, Chair Baptist Student Union
Carl Wells Student Life
Rachel Rosansky Student
Zack Scott Student
Carla Wynn Student

Research and Productive Scholarship Committee
Wanda Hutto, ex officio, contact, SPAR
The committee will be posted at a later date.

Retention Committee
Melani Miller, Chair Student and Alumni Services
Daniel I. Berman University 101 and Media Arts
Tim Coley University Housing
Charlene W. Davis Enrollment Management
Julia Eccles Registrar's Office
Donald Edwards Statistics
Art Farlowe Psychology
Donald Greiner Office of the Provost
Carolyn Jones Moore School of Business
Gretchen Koehler Business and Finance
Becky Levy Student Financial Aid & Scholarships
Ed Miller Financial Aid
Jimmy Monroe Academic Skills Programs
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Lucille Mould Languages, Literatures and Cultures
Jon Wardrip Mass Communications and Information Studies
Laura Bauld Student
Kip Dillhay Student
Maxwell Highsmith Student
Drew Richardson Student

Russell and Educational Foundation Research Awards Committees
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences
Keith Davis, Chair Psychology 2004
Ronald Prinz Psychology 2003
Mark Smith History 2003
Lawrence Glickman History 2004
Donald R. Songer GINT 2005
Thomas Rice English 2005
Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering
Walter Piegorsch, Chair Statistics 2003
James Sodetz Chemistry and Biochemistry 2003
Chaden Djalali Physics and Astronomy 2004
William Padgett Statistics 2004
Berten E. Ely Biological Sciences 2005
M. Asif Kahn Engineering and Information Tech2005
USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences
Jeanette Jerrell, Chair School of Medicine 2005
Harriet Williams Public Health 2004
Richard Sowell Nursing 2005
C. Majorie Aelion Public Health (2006)
Stanley Fowler School of Medicine (2006)
USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools
Terry Tirrito, Chair Social Work 2005
Huynh Huynh Education 2003
Herbert Johnson Law(2003)
Kendall Roth Moore School of Business 2004
Lowndes Stephens Mass Communications and Info Studies 2005
Robert Felix Law (2006)

University Safety Committee
Richard Conant, Chair Music
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Carmela Carr Student Life
Jim Demarest Facilities Management
Bill Dickens Health and Safety
Wolfgang Elfe Languages, Literatures and Cultures
Henry Garbade Law Enforcement and Safety
Calvin Gallman Police Department
Eric Grabski University Police Department
Andy Fink Housing and Judicial Programs
Loretta Lynch Reichert Student and Alumni Services
Frank Mims Operational Services
Tricia Phaup Health & Wellness Programs
Dennis Pruitt Student and Alumni Services
Mike Schoen Continuing Education
Ernest Ellis Law Enforcement and Safety
Tucky Taylor Libraries
Ankit Patel (Student Body President)
Katie Dreiling (Student Body Vice President)
Katie McClendon Student
Tyler Odom Student
Gregory Ross Student
Edrin Williams Student

Scholarship and Financial Aid Committee
Maribeth Coller Moore School of Business 2003
Jim Copenhaver Music 2003
Robin Morris Psychology 2003
Harriet Williams, Chair Transition Year Program 2003
Mike Dickson Pharmacy 2003
James Burns Transition Year Program 2004
Jim Hunter Theatre, Speech and Dance 2004
Fred Buttell Social Work 2004
John Lowery Education 2004
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2004
Robert Feller Biology 2005
Douglas Meade Mathematics 2005
Lowndes Stephens Mass Communications and Info Studies2005
Ruth Strickland TRIO Programs 2005
Ed Miller, ex officio Dir. Financial Aid & Scholarship
Char Davis, ex officio Enrollment Mgmt
Donald Greiner, ex officio Office of the Provost
James Stiver, ex officio South Carolina Honors College
Joseph Taylor, ex officio Financial Services
Nikki Gaskins Student
Anna Lake Student
Thomas Jake Rich Student

Scholarship Subcommittee/Carolina Scholars and McNair Scholars - Core Committee
Terry Davis, ex officio Undergraduate Admissions
Don Greiner, ex officio Office of the Provost
Peter Sederberg, ex officio SC Honors College
Jim Burns, Chair Hospitality, Retail and Sport Management2003
Maribeth Coller Moore School of Business 2003
Doug Meade Mathematics 2004
John Van Zee Engineering and Information Technology 2004
Ernest Wiggins Mass Communications and Info Studies 2004
John Jakubs Geography 2005
Nancy Lane Languages, Literatures and Cultures 2005

South Carolina Honors College Policy Committee
Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs
Jim Burns Transition Year Program
Maribeth Coller Moore School of Business
Cynthia Lawson Admissions
Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry
Christopher Robinson Art
Lori Thombs Statistics
Loren Knapp Biological Sciences
Gail Wagner Anthropology
Peter Sederberg, ex officio South Carolina Honors College
Leslie S. Jones, ex officio South Carolina Honors College
Douglas Williams, ex officio South Carolina Honors College
President, Honors College Council
Tatiana Ertseva Student
Jessica Tzerman Student

Student Publications and Communications, Board of
Scott Farrand Mass Communications and Info Studies2003
John Jakubs Geography 2004
Vacant faculty position 2005
Jerry Brewer, ex officio, (contact) Student Life
Erik Collins, ex officio Mass Communications and Info Studies
Kent Sidel, ex officio Mass Communications and Info Studies
Harriet Williams, ex officio Hospitality, Retail and Sport Management
Anna Lake Student
Will Mischner Student
Crystal Smalls Student

Student-Trustee Liasion Committee
Ankit Patel Student Body President
Katie Dreiling Student Body Vice President
Becky Floyd Treasurer
Drew Richardson Student
Jessica Steadman Student

System Policy Committee
John Olsgaard, Chair Office of the Provost
Chris Plyler Regional Campuses
Jane Jameson Human Resources
Walter Parham Legal
Suzanne Ozment USC Aiken
Judith Prince USC Spartanburg

University 101 Academic Advisory Committee
Dan Berman, Chair University 101, Director
Stuart Hunter University 101, Director
John Gardner Distinguished Professor Emeritus
Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost
Danny Baker Criminology and Criminal Justice
Daniel Barron Mass Communications and Info Studies
Paul Beasley TRIO Programs
Susan Bridwell DEIS
Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management
Deborah Cureton USC Lancaster
Harrison Greenlaw Orientation and Testing
Ina Rae Hark Liberal Arts
Carolyn Jones Moore School of Business
Eileen Korpita Pre-Professional Advising
Gene Luna University Housing
Kara Montgomery Athletics
Philip Moore Institutional Planning and Assessment
Mary Ellen O'Leary Mathematics
Chris Robinson Preston Residential College
Mike Perkins Engineering and Information Technology
Chris Plyler Regional Campuses
Patricia Phaup Health and Wellness Programs
Katherine Reynolds Education
Larry Salters Career Center
Kent Sidel Mass Communications and Info Studies
Harriet Williams Public Health
Ankit Patel Student Body President
Regina Wragg Graduate Student with University 101
Scarlett Stewart Graduate Student with University 101

Vehicle Accident Review Board
Shealy McCoy, Chair Risk Management Council
Jeff Cargile Human Resources
Michael W. Findley USC Aiken
Phil Knox USC Spartanburg
Lawrence Pathel University Police Department
Gerald Goings Facilities Management
Ernie Ellis Law Enforcement & Safety
Derrick Huggins Transportation Services
Jayne Hatchell, Secretary Risk Management

Veterans' Advisory Committee
Jacob Rivers, Chair Veterans Services, Director
Becky Greer Financial Services
Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs
Bobby Gist, ex officio Affirmative Action Officer
Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholorships
Scott King Admissions
Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management
Diane Sanderson Office of the Registrar
Peggy Nagy Student
Adam Smith Student
Iris Williams Student

Women's Issues Committee
Carolyn Jones, Co-Chair Moore School of Business 2003
Harriett S. Williams, Co-Chair Hospitality, Retail, and Sport Management2003
Jennifer Burr Registrar's Office 2005
Thomas Cafferty Psychology 2003
Jeffery Cargile Human Resources 2004
Althea Counts TRIO Programs 2004
Gail Crouch Moore School of Business 2004
Sonya Duhe' Mass Communications and Information Studies2004
Viki Fecas Career Center 2004
Deborah Fowler Retailing 2004
Sandra Hendley Moore School of Business 2004
Marlene Mackey Nursing 2003
Mary Ellen O'Leary Mathematics 2003
Jane Olsgaard University Libraries 2004
Margaret Perkins English Programs for Internationals 2003
Mary MacDonald CordrayRegional Campuses and Continuing Education2003
Venis Manigo Purchasing 2003
Elise Partin Pre-Professional Advising 2004
John Valentine Institutional Research 2003
Wendy Valerio Music 2004
Micky Ward History 2004
A.D. Ingram Student 2003

Women's Studies Committee
Laura R. Woliver, ex officio, chair Women's Studies
Rosa Thorn, ex officio Women's Studies
Ed Madden, ex officio English/Women's Studies
Pearl Fernandes USC Sumter 2003
Valinda Littlefield History/African-American Studies 2003
Sadye Logan Social Work 2003
Christopher Preston Philosophy 2003
Jane Teas SC Cancer Center 2003
Wanda Hendricks Women's Studies 2004
Cleveland Sellers African American Studies 2004
Susan Schramm Educational Leadership and Policies 2004
Sara Wilcox Public Health 2004
Arlene Andrews Families in Society 2005
Ann Bartow School of Law 2005
Jeanne Garane Comparative Literature 2005
Judith James English 2005
Ramona Lagos Languages, Literatures & Cultures 2005
Graduate Student
Student
Student

RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION