Go to USC home page USC Logo OFFICE OF THE PROVOST
UNIVERSITY OF SOUTH CAROLINA

Provost Home

About the Provost Office

Calendar

Dean Reviews

Documents, Forms, and Reports

News & Announcements

Policies and Procedures

Programs and Initiatives


SACS Accreditation

Safety

Searches

Strategic Planning

University Ombudsman

 

CONTACT US:
102 Osborne Admin Building University of South Carolina
Columbia, SC 29208
Phone: (803) 777-2808
Fax: (803) 777-9502
provost@sc.edu 


FAQs & A to Z Index

USC THIS SITE
 
A to Z Index | Assessment | CTE | Faculty Manual | Outlook | University Policies

Special Advisory Committees 2000-2001

Academic Computing and Information Technology Committee

Troy Travis, Chair Office of Information Technology Bob Askins Office of the Registrar Kim Bone Nursing Harry Catoe Regional Campuses and Continuing Education Jo Ann Coe Social Work David Cowen Geography Alma Creighton Libraries & Instructional Services Char Davis Director, Enrollment Management Services Mike Dickson Pharmacy Jim Epting Law School William Harris Office of Research Vance Kornegay Journalism & Mass Communications Russell Long Institutional Planning and Research James McNamee Pharmacology and Physiology William Morris South Carolina Honors College John Olsgaard Office of the Provost David Ott The Darla Moore School of Business Tom Owens Geological Sciences Ron Price School of Public Health Susan Quinn College of Education Liz Qunell College of Library and Information Science Ann Smith Instructional Services Center Myra Smith Equal Opportunities Program Duncan Buell Engineering and Information Technology Jason Trenary School of Music Stanley Yarbrough Computer Services Graduate School Jotaka Eaddy (Student Body President) Corey Ford (Student Body Vice President) Cherrie Yuen (Student) (Student)

Affirmative Action Advisory Committee

G. James Burns, Chair Transition Year Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Kwame Dawes English Ida Fogle USC Aiken Bobby Gist Affirmative Action Officer Scott Goode Chemistry Jane Jameson Human Resources Walter Parham General Counsel Corey Ford Student Body Vice President

AMOCO Outstanding Teachning Award Committee -
Columbia Campus

Lori A. Thombs (1989 winner) Statistics Ron Atkinson (1992 winner) History William O. Bearden, Chair (1985 winner) The Darla Moore School of Business David G. Cowart (1987 winner) English Chaden Djalali (1999 winner) Physics and Astronomy Scott R. Goode (1991 winner) Chemistry Donald Greiner (1983 winner) Office of the Provost, English Steven Mann (1995 winner) The Darla Moore School of Business Carolyn Matalene (1998 winner) English Jerome Odom (1984 winner) Provost Daniel Reger (1996 winner) Chemistry Terence A. Shimp (1990 winner) The Darla Moore School of Business Richard Showman (1997 winner) Biology John Spurrier (2000 winner) Statistics Amber Jones (Student) Duc Tran (Student) Brooke Vickery (Student) Adam Musgrave (Student) Courtney Kistler (Student) Jessica Lentini (Student) Sara Mareno (Student)

Assessment Advisory Committee

Bob Markland The Darla Moore School of Business Reid Montgomery Criminal Justice Joan Gallini Education Joseph Gibbons Engineering and Information Technology Gwendelyn Geidel Environment James Stiver South Carolina Honors College Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management Kent Sidel Journalism and Mass Communications Philip Lacy Law Thomas Cafferty Liberal Arts Gayle Douglas Library and Information Science Richard Hoppmann Medicine Andrew Gowan Music Judith Alexander Nusing Cliff Fuhrman Pharmacy Cheryl Addy Public Health Michael Schoen Regional Campuses and Continuing Education Brian Habing Science and Mathematics Lois Wright Social Work Ricky Shah Student Cherrie Yuen Student

Associate/Assistant Deans' Council

Andrew Gowan, Chair Music Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs Alice Adkins Nursing Dan Berman University 101 Mary Ann Byrnes Liberal Arts Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Barbara Blaney Registrar's Office Wayne Buff Pharmacy Gerald Cowley Science and Mathematics Thomas Davis Hospitality, Retail and Sport Management Gayle Douglas Library & Information Science Christine Ebert Education Gwendelyn Geidel School of the Environment Carolyn Jones The Darla Moore School of Business Joseph Gibbons Engineering and Information Technology Donald Greiner Provost's Office Ina Rae Hark Liberal Arts Terry Moore Public Health Michael Perkins Engineering and Information Technology Gene Reeder Pharmacy Kent Sidel Journalism & Mass Communication Kathy Smiling Criminal Justice Gail Stephens Registrar's Office James Stiver South Carolina Honors College Suzanne Stroman Hospitality, Retail and Sport Management Peter Werner Education Harriet Williams Public Health

Awards Committee

Sarah B. Wise, Chair Retailing Donald Greiner Office of the Provost John McFadden Education Dennis A. Pruitt, ex officio Student and Alumni Services Shereef El-libiary (Student) Justin Brown (Student)

Blatt Physical Education Center Advisory Committee

Karen French, Chair Physical Education Larry Durstine Exercise Science Jerry Brewer Student Life Herbert Camp, ex officio Campus Recreation Ernie Ellis Law Enforcement Laurie Massa Athletic Dept Ed Mercer Chemistry and Biochemistry Philip Moore Institutional Planning and Research Dennis Pruitt Student and Alumni Services Marie Reilly Law School Charles Wilbanks Theatre, Speech and Dance Angela Howell (Student) Jessica Thompson (Student) Jennifer Fall (Student)

Bookstore Oversight Committee

Richard Wertz, Chair Business & Finance Ron Baughman Media Arts Richard Childers Physics & Astronomy Blease Graham Criminal Justice John Olsgaard Provost's Office Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Languages Jotaka Eaddy Student Government President

Committee on Conflict of Interest

Earle Lingle Pharmacy (2001) Ralph White Engineering and IT (2001) John Richards Psychology (2001) Arlene Andrews, Chair Social Work (2002) Edward Callen USC Aiken (2002) Glenda Sims USC Spartanburg (2002) Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry (2002) Gordon Smith GINT (2002) Wayne Chilcote USC Salkehatchie (2003) Blease Graham Criminal Justice (2003) Philip Watson Medicine (2003) Ex officio William Harris Vice President for Research Ardis Savory Associate Vice Provost/SPAR Jane Jameson Vice President, Human Resources George W. Lampl, III Legal

Counseling Services Committee

James Bradley, Jr., Chair The Darla Moore School of Business Roger Bowersock Counseling Centers Mike Hix Career Counseling Eugene Kaplan Neuropsychiatry Rich Lashley Counseling Psychiatrist Jane Poster Chaplain Representative Tricia Phaup Health and Wellness David Buyck Psychological Services Center Peter Swanson Hall Institute Sarah Hays (00-01) (Student) Wendy Jeffcoat (00-01) (Student)

Data Administration Committee

Kenneth Corbett, Chair The Darla Moore School of Business Philip Moore Institutional Planning and Analysis Stan Yarbrough Computer Services Patrick Calhoun Libraries and Instructional Services Anthony Edwards Graduate School Kay Coleman Institutional Planning and Analysis Warren Cope Computer Services Terry Davis Admissions John Duncan Computer Services Gigi Gillespie Human Resources Linda Holland Computer Services Star Kepner USC Sumter Judy Owens Human Resources Myra Smith Equal Opportunity Programs Gail Stephens Records and Registration Steve Graham Computer Services

Disability Affairs Committee

Deborah Haynes, Chair Educational Support Services Roger Amidon Public Health (2001) Jeff Cargile Human Resources Barbara Clark Human Resources Donna Collins Facilities Management Bobby Gist Equal Opportunity Programs Deborah Graham Student Health Services Gregory Schutz Veterans Affairs Gretchen Koehler-Shepley Housing and Residential Services Daphne Sipes Legal Department Mary Ann Wimsatt English (2002) Stephanie Cox (Student)

Distance Education Advisory Committee

Teri Kuhs, Chair Education Alice Adkins Nursing Brette Barclay Libraries & Instructional Services Daniel Barron Library & Information Science Susan Bridwell, ex officioDistance Education & Instructional Support Madilyn Fletcher Science and Mathematics John Gandy Social Work Blease Graham Criminal Justice Betty Harvey USC Sumter Carolyn Jones The Darla Moore School of Business John Olsgaard, ex officio Office of the Provost Bill Ranson Engineering and Information Technology Jerel Rosati Liberal Arts Tina Smith Public Health Kenneth Stevenson Education Don Stowe Hospitality, Retail & Sport Management Carolyn West Regional CAmpuses and Continuing Education Paul Yazel The Darla Moore School of Business Lynn Zoch Journal & Mass Communication

Fellowships and Summer Programs Advisory Committee

Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Director Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost Jan Phillips, ex-officio Fellowships and Summer Programs C.R. Brasington Hospitality, Retail & Sport Management Ward Briggs French & Classics Caroline Eastman Engineering and Information Technology Scott Gwara English Vicky Hamby Career Center Merry Madi Darla Moore School of Business H. W. Matalene English Douglas Meade Mathematics Melani Miller Student and Alumni Services Roger Sawyer College of Science and Math Peter Sederberg SC Honors College Cynthia Steele Housing and Judical Programs James Stiver SC Honors College Joseph Gibbons Engineering and Information Technology Patricia Willer International Programs for Students Douglas Williams SC Honors College

Scholarship Subcommittees

Fulbright Grant H.W. Matalene, Chair English Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Goldwater Scholarship Committee Douglas Meade, Chair Mathematics Scott Goode Chemistry and Biochemistry James Stiver SC Honors College Michael Sutton Engineering and Information Technology Sarah Woodin Biological Sciences Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Jacob Javits Fellowship C.R. Brasington, Chair Hospitality, Retail & Sport Management Marshall Scholarship Committee Scott Gwara, Chair English Donald Greiner Office of the Provost Carolyn Matalene* English John Nelson Biological Sciences Gordon Smith College of Liberal Arts Susie VanHuss Darla Moore School of Business Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Mellon Fellowship Committee Ward Briggs, Chair French and Classics Ron Atkinson History Amittai Aviram English Edward Madden English Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs National Science Foundation Graduate Research Fellowships Caroline Eastman, Chair Engineering and Information Technology Jay Coleman Psychology John Dawson Chemistry David E. Lincoln Biological Sciences Michael Sutton Engineering and Information Technology National Security Education Program Patricia Willer, Chair International Programs for Students Kristia Finnigan GINT Adam Grotsky International Programs for Students David Hill Spanish, Italian and Portuguese Lisa Rutstrom Economics, Business Adminstration Doug Williams SC Honors College Novella Beskid, ex officio Fellowships and Summer Programs Rhodes Scholarship Committee Peter Sederberg, Chair SC Honors College Judith Kalb Germanic, Slavic, and East Asian
                    Languages & Literatures Kevin Lewis Religious Studies Carolyn Matalene* English Stephen Stancyk Marine Science Novella Beskid, ex-officio Fellowships and Summer Programs Truman Scholarship Committee Novella Beskid, Chair Fellowships and Summer Programs Ron Atkinson* History Kendrick Clements History Robert Felix Law George Geckle English Shelley Smith Sociology Udall Scholarship Committee Douglas Williams, Chair SC Honors College Marge Aelion Public Health Thomas Chandler Public Health Bruce Coull School of the Environment Kirstin Dow Geography Novella Beskid, ex officio Fellowships and Summer Programs * On Sabbatical

GRADUATE COUNCIL

Elected Marcia Welsh, ex officio Dean, Graduate School Cheryl Addy Public Health (2001) Gary Allen Psychology (2001) Miriam Johnson Social Work (2001) William Bates Music (2002) Nancy Lane French & Classics (2002) Judith James English (2002) Thomas Leatherman Anthropology (2002) Betty Glad GINT (2003) Lynn Zoch Journalism and Mass Communications(2003) Appointed Margaret Reidell USC Aiken Judith Prince USC Spartanburg Timothy Bergen Education (2001) Walter Peters Engineering and Information Technology (2001) Mark Berg Chemistry and Biochemistry (2002) James Kellogg Geological Sciences (2002) Harry Phloem Engineering and Information Technology (2002) Stephen Bajjaly Library and Information Science (2003) JoAnne Herman Nursing (2003)

Non-Academic Student Grievance Committee

Gene Luna, ex officio Housing and Judicial Programs Reid Montgomery Criminal Justice Cynthia L. Steele Housing and Judicial Programs Meredith Hoots (Student) Sara Peck (Student)

Health Professions Interview Committee

Eileen Korpita, Chair ex officio Pre-Professional Advising Cheryl Addy Epidemiology & Biostatistics William Carpenter Thomson Student Health Center Michael Dewey Biology George Handy Chemistry Eugene Mayer Microbiology & Immunology Linda Morphis Nursing David Reisman Biology

Health and Safety Oversight Committee

Willam P. Dickens,Jr.ex officio Health and Safety Programs Unit Richard Wertz, ex officio Business and Finance Shealy McCoy, ex officio Health and Safety Programs Unit Jane Jameson Human Resources (2001) Charlie Jeffcoat Facilities Planning (2001) William Lamprecht USC Salkehatchie (2001) Stephen Morgan Chemistry (2001) Lucia Pirisi Pathology (2001) Ardis Savory SPAR (2001) Ernest Ellis Law Enforcement (2001) Marjorie Aelion Public Health (2002) Tom Battenhouse Housing and Judicial Programs (2002) Rose Marie Hendrix Family & Preventive Medicine (2002) Richard Hoppmann Internal Medicine (2003) Bill Hill Health Services (2003) Richard Sowell Nursing (2003)

Health Services Advisory Committee

Gene Luna, Chair Housing and Judicial Programs Roger Bowersock Counseling and Hum. Dev. Ctr. Herbert Camp Student Life Debbie Haynes Educational Support Services William Hill Thomson Student Health Center Cicely Jenkins Thomson Student Center Terry King Thomson Student Health Center Mel Miller Resident Student Development Elise Vaughn Student Health Center Linda Morphis Nursing Tricia Phaup Office of Health and Wellness Programs Nancy A. Richeson Internal Medicine Health Promotion and Education Patricia P. Willer International Services, Byrnes Center (International Graduate Student) Funmi Olugbesan (Graduate Student) Mark Versnick (Graduate Student) (Multicultural) Jamison Holforty (Off-Campus) (RHA) Lee Ann Douglas (Student) Laurie Hammonds (Student) Meredith Hoots (Student)

Horseshoe Historical Restoration Committee

George Terry, Chair Libraries and Instructional Services Brian Cuthrell Libraries & Instructional Services Blease Graham Criminal Justice Norma Palms Office of the President Lynn Robertson McKissick Museum Peter Sederberg South Carolina Honors College Elizabeth Baker (Student) Wendy Jeffcoat (Student) William Norton (Student)

Institutional Animal Care and Use Committee

Donald Allen, Chair Medicine Kenneth Walsh, Vice Chair Medicine Donald Allen Medicine Mrs. Jan Ayers Nonaffiliated/Community Member Robert Beattie,ex officio Animal Research Facilities, Medicine Wayne Carver Medicine Greg Hand Public Health Joe Hick Nonaffiliated/Community Member Maria Kitchens Biological Sciences Alex McDonald Medicine Marlene Wilson Medicine Bao Zhu Pharmacy Margaret Rentz, ex officio Animal Research Facilities, Medicine Thomas Coggins,ex officio SPAR Charlie Jeffcoat,ex officio Facilities Planning James Carson, Alternate Public Health Abdul Ghaffar, Alternate Medicine Paul Housely, Alternate Medicine Nathan Alderson (Graduate Student, Chemistry) Kim Cronise (Graduate Student, Psychology)

Institutional Review Board for Human Subject Research

Franklyn F. Bolander, Chair Biological Sciences Mary Boyd Nursing Thomas Coggins, ex officio SPAR (IRB Administrator) Larry Durstine Exercise Science George Khushf Philosophy Robert McKeown Epidemiology & Biostatistics Carol McMahon Pathology Mary Shea VA/Medicine John Shupper Community Member Matthew Traxler Psychology Holly Watson Pharmacy Gail Whitman-Elia Obstetrics and Gynecology Institutional Review Board Alternate Members: Tim Lijewski Thomas Moore Catholic Student Center Lewis Johnson Pathology Elizabeth Mayer-Davis Pubic Health

Insurance and Annuities Committee

Ida Fogle, Chair UCS Aiken Jeffery Cargile,ex officio Personnel and Human Resources Thomas Cafferty Psychology Pam Cope Payroll Helen Doerpinghaus The Darla Moore School of Business John Freeman Law School Ronald Harshbarger USC Beaufort Brian Jowers Medicine Donna Richter Public Health Sandra Tonnsen Education George Lampl, ex officio Legal Office Carol Bonnette Retired

International Academic Advisory Committee

Donald Puchala, Chair Inst of Intl Studies (2002) Susan Cutter Geography (2001) David Linnan Law School (2001) Margit Resch Germanic, Slavic & Oriental Lang(2001) Larraine Aun Intl Support for Faculty & Staff(2002) Karl Heider Anthropology (2002) Nicholas Vazsonyi Germanic, Slavic & Oriental Lang(2002)

Judicial Council, Carolina Student

Scott Lewis, ex officio Director of Judicial Affairs Faculty James Atkins Earth Sciences & Resources Institute J. Thomas Davis Hospitality, Retail and Sport Management Jackie Jacobs Education Robert Markland The Darla Moore School of Business Steve Morse Hospitality, Retail and Sport Management Donald Puchala Dir, Walker Institute Bruce Rippeteau Dir, SC Institute of Archaeology Suzanne Stroman Hospitality, Retail and Sport Management Judy Van Slyke Turk Journalism and Mass Communications Douglas Williams South Carolina Honors College Staff C.J. Cambre Libraries & Instructional Services Mike Duncan Student Life Angela Everett Public Health Adam Grotsky International Programs Mark Jennings Housing Maybry Limehouse Aerospace Studies, ROTC Dinah Long Small Business Development Center Elizabeth McCormack Nursing Susan Prior Residence Education, Dept of Housing Thomas Rivers Multicultural Affairs Mike Schoen Continuing Education Mike Shealy CIBER Sonja Snowdon Public Health Eric Tappa Geological Sciences Tucker Taylor Libraries & Instructional Services Carrie Warnock National Resource Center for First-Year Experience Denise Wellman Visitors Center Jack Wilson Alumni Association Students Elizabeth Allison Kaitlin Bishop Daniel Boan Jamae Campbell Nancy Clark Michael Cavey Brittany Doleac Grace Draffin Trey Duckett Lisa Edge Cara Freije Aaron Hark Michael Harmon Burton Hilton Holly Hughes Ben Johnston Niko Kruger Douglas McCartha Anne Marie McNeil Christine Melchers Kyle Peterson Tasha Reid Meredith Seibert Angela Sumter Rachel West Sarah Wolf

Legal Residence Committee

Joann Morton, Chair Criminal Justice Jerry Brewer Student Life Brenda Josey, ex officio Admissions Patrick Lardner Accounting Services Dale Moore Graduate School Admissions Howard Stravitz Law Daphne Sipes, ex officio Legal Office David Miller (Student) (Student)

Committee on Named and Distinguished Professorships

Bruce Dunlap, Chair Chemistry and Biochemistry (2001) Karl Heider Anthropology (2001) Daniel Reger Chemistry and Biochemistry (2001) Paula Feldman English (2002) Sarah Woodin Biological Sciences (2002) William T. Moore Darla Moore School of Business (2003)

Orientation Committee

Harrison S. Greenlaw, Chair Student Orientation Robert Askins Registration & Records Daniel Berman University 101 and Media Arts James Burns Transitional Year Program James Copenhaver Music Donald Greiner Office of the Provost Scott King Admissions Mary Ellen O'Leary Mathematics Andrew Gowan, ex-officio Associate/Assistant Deans Council Stephanie Fish (Student) Georgette Mayo (Student)

Outstanding Faculty Advisor Award Committee

(Ada B. Thomas) Scott Goode, Co-Chair Chemistry and Biochemistry Don Stowe, Co-Chair Interdisciplinary Studies Barney Allman Retailing Thomas Cafferty Psychology Larry Durstine Exercise Science Donald Greiner Office of the Provost Jessica Thompson (Student) Courtney Kistler (Student) Jennifer Brooks (Student) Melissa Fletcher (Student)

Outstanding Freshman Advocate Committee

Harriet Williams, Chair Transition Year Viki Fecas University Career Center James Burns Transitional Year Daniel Berman University 101 Mary Ellen O'Leary Mathematics Lucille Mould French and Classics Becky Floyd Student Representative Mansai Sinha Student Representative Student Representative Freshman Representative Freshman Representative Freshman Representative

Outstanding Graduate Teaching Assistant Award Committee

Marcia Welsh, ex officio Graduate School John Winberry, Chair Graduate School William Bearden The Darla Moore School of Business William Edmiston French and Classics James Kellogg Geological Sciences Craig Kridel Education Nancy Thompson English (Graduate Student)

Parking Committee

Derrick Huggins, ex officio Parking Director Charlie Jeffcoat, ex officio Facilities Planning Ernest Ellis, ex officio Law Enforcement & Safety William Bragdon Business and Finance Sam Burgess Chemistry and Biochemistry Lewis Burke Law School James G. Fraser Criminal Justice Dean Kress The Darla Moore School of Business Gene Luna Housing and Residential Services Ginger W. Reed University Advancement Bill Turner Continuing Education Richard D. Wertz Business and Finance Erica Kramer (Student) Jessica Middleton (Student)

University Press Committee

Leon Ginsberg, Chair Social Work (2001) Richard M. Showman, Vice-Chair Biological Sciences (2001) Charles W. Kegley, Jr. GINT (2001) Dorothy Payne Music (2002) Susan Cutter Geography (2003) Matthew J. Bruccoli English (2004) Walter Edgar History (2004) Patrick Scott English (2004) Ron Wilcox Law (2004) Betty Glad GINT (2005) Mark Smith History (2005) Ron Wilder Economics (2005) Catherine Fry, ex officio Press Director George D. Terry, ex officio Libraries & Instructional Services

Preston Residential College Advisory Committee

Jill Frank GINT Hal French Religious Studies Donald Greiner, ex-officio Provost's Office Karl Heider Anthropology Jessica Kross History Gene Luna Student Housing Michael Macan Libraries & Instructional Services Matthew Miller Mathematics Melani Miller Student and Alumni Services Robert Oakman Engineering and Information Technology Kenneth Perkins, ex-officio Preston College Margaret Perkins, ex-officio Preston College Walter Peters Engineering and Information Technology David Wiles Theatre, Speech and Dance

Radiation Safety Committee

David Adcock Radiology Marge Aelion Public Health Sondra Berger Pharmacy William Dickens, Jr. ex-officio Interim Director of Health and Safety Lynn Dobbs, ex-officio Health & Safety Programs Margaret Hunt Microbiology & Immunology W. Stephen Kistler Chemistry & Biochemistry Beth A. Krizek Biological Sciences Jeff Patton Pathology Alan Waldman Biological Sciences Daniel Zurosky, ex officio & contact Radiation Safety Electronic Product Subcommittee Blanche Holliday, ex officio Health and Safety John W. Shervais Geology Hans-Conrad zur Loye Chemistry and Biochemistry

Regional Campuses Academic Advisory Council

Danny Faulkner Regional Campuses Faculty Senate Chair (1999) Jerry Odom, ex-officio Provost Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost Sheila Tombe Beaufort (2001) Ellen Chamberlain Beaufort (2002) Michael Schoen Continuing Education (2001) Nancy Washington Continuing Education (2002) Peter Barry Lancaster (2001) Wayne Thurman Lancaster (2002) Tye Johnson Salkehatchie (2001) Wayne Chilcote Salkehatchie (2002) Steve Bishoff Sumter (2001) Nancy Macdonald Sumter (2002) Harold Sears Union (2001) Steve Buchanan Union (2002)

Registration Committee

Barbara Blaney, Chair Registrar Terry L. Davis Admissions Robert Godfrey Financial Aid Janice S. Goings Law Andrew Gowan Chair, Associate and Assistant Deansí Council Harrison Greenlaw Orientation and Testing Becky Greer Financial Services Janice Hartsoe Associate Registrar, Registration and Scheduling Linda Holland Computer Services David Hunter Regional Campuses & Continuing Education Carolyn Jones The Darla Moore School of Business Loretta Lynch-Reichert Student and Alumni Services Ed Miller Financial Aid Rebecca Mills School of Medicine Peggy Lynch School of Medicine Dale Moore Graduate School Joseph Taylor Financial Services Sara Peck (Student) (Student)

Committee on Religious Affairs

Anne Blackburn Religious Studies Janice Breuer Economics Jerry Brewer, ex officio Student and Alumni Services Chaden Djalali Physics and Astronomy Earle Lingle Pharmacy Daryl Madi Reformed University Fellowship Jane Poster Baptist Student Union Jessica Mercer Graduate Student Representative Rodregus Hill Undergraduate Student Erin Burfield (Student) (Student)

Research and Productive Scholarship Committee

R. Steven Etheredge, ex officio, contact, SPAR Category I - Research John Bryan Art Donald W. Englehardt Earth Sciences & Resources Institute D. Margaret Hunt Microbiology & Immunology W. Stephen Kistler Chemistry and Biochemistry James Morris Biological Sciences Ronald Prinz Psychology Richard P. Ray Engineering and Information Technology C. Eugene Reeder Pharmacy Lynn Robertson McKissick Museum Douglas P. Woodward The Darla Moore School of Business Category II - Productive Scholarship Ward W. Briggs French and Classics Charles Cook USC Sumter James Cutsinger Religious Studies William Jacoby GINT Susan P. Limber Institute for Families in Society Ralph Mathisen History Thomas J. Rice English Todd Scarlett USC Lancaster Kenneth Stevenson Education Douglas H. Wedell Psychology

Retention Committee

Melani Miller, Chair Student and Alumni Service Daniel I. Berman University 101 and Media Arts Charlene W. Davis Enrollment Management Larry Durstine Exercise Science Julie Eccles Registrar's Office Donald Edwards Statistics Donald Greiner Office of the Provost Carolyn Jones The Darla Moore School of Business Gretchen Koehler Housing Ed Miller Financial Aid Philip Moore Institutional Planning and Assessment Joann Morton Criminal Justice Lucille Mould French and Classics Lala Steelman Sociology John Van Zee Engineering and Information Technology Sharmon Lebby (Student) Sarah Sutton (Student) Jessica Lentini (Student)

Risk Management Council

Richard Wertz, Chair Business and Finance Dan Berman University 101 Mike Bruce USC Spartanburg Jane M. Jameson Human Resources Gene Luna Housing and Residential Life Shealy McCoy, Jr Business Affairs Virginia Noel USC Aiken John N. Olsgaard Provost's Office Walter H. Parham Legal Department Ardis Savory SPAR Ernest Ellis Law Enforcement & Safety

Russell and Educational Foundation Research Awards Committees

Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Humanities and Social Sciences S. Paul MacKenzie History (2001) Carol Myers-Scotton English (2001) Susan Cutter Geography (2002) Lala Steelman, Chair Sociology (2002) Ronald Prinz Psychology (2003) Mark Smith History (2003) Russell Research Award, and USC Educational Foundation Research Award for Science, Mathematics, and Engineering Sarah Ann Woodin, Chair Biological Sciences (2001) Franklin Berger Biological Sciences (2002) Jerrold Griggs Mathematics (2002) Walter Piegorsch Statistics (2003) James Sodetz Chemistry and Biochemistry (2003) USC Educational Foundation Research Award for Health Sciences W. Michael Dickson(sabbatical) Pharmacy (2001) Alvin Fox Medicine (2002) Gwen Felton, Chair Nursing (2002) Richard Sowell Nursing (2003) Harriet Williams Public Health (2003) USC Educational Foundation Research Award for Professional Schools Ronald Farrar Journalism and Mass Comm(2001) Huynh Huynh Education (2002) Roy Stuckey, Chair Law (2002) Herbert Johnson Law (2002) Kendall Roth Darla Moore School of Business (2003)

University Safety Committee

Richard Conant, Chair Music Sarah Boyd Continuing Education Carmela Carr Student Life Jim Demarest Facilities Management Bill Dickens Health and Safety Wolfgang Elfe Germanic, Slavic & East Asian Languages Henry Garbade Law Enforcement and Safety Calvin Gallman Police Department Eric Grabski University Police Department Andy Fink Housing and Judicial Programs Loretta Lynch Reichert Student and Alumni Services Frank Mims Operational Services Tricia Phaup Health & Wellness Programs Dennis Pruitt Student and Alumni Services Mike Schoen Continuing Education Ernest Ellis Law Enforcement and Safety Caroline Taylor Libraries & Instructional Services Jotaka Eaddy (Student Body President) Corey Ford (Student Body Vice -President) David Bornemann (Student) Candice Braddock (Student) Thomas Eybl (Student) Jared Joyce-Schleimer (Student)

Scholarship and Financial Aid Committee

James Burns Transition Year (2001) Jim Hunter Theatre, Speech & Dance (2001) Vicki Lamb Sociology (2001) John Shervais Geology (2001) Steven Mann The Darla Moore School of Business(2002) Douglas Meade, Chair Mathematics (2002) Ruth Strickland TRIO Programs (2002) John Van Zee Engineering and Information Technology (2002) Maribeth Coller The Darla Moore School of Business (2003) Jim Copenhaver Music (2003) Robin Morris Psychology (2003) Harriet Williams Transition Year Program (2003) Ed Miller, ex officio Dir. Financial Aid & Scholarship Char Davis, ex officio Enrollment Mgmt Donald Greiner, ex officio Office of the Provost Gregory Schutz Veterans Affairs Ruth Sproat, ex officio Development/Advancement James Stiver, ex officio South Carolina Honors College Joseph Taylor, ex officio Financial Services Sean Chisolm (Student) Kimberly Murdaugh (Student) Amanda Veldman (Student)

Scholarship Subcommittee/Carolina Scholars and
McNair Scholars - Core Committee

Robin Morris, Chair Psychology (2002) Terry Davis, ex officio Undergraduate Admissions Don Greiner, ex officio Provostís Office Peter Sederberg, ex officio SC Honors College Mike Dickson Pharmacy (2001) Richard Showman, Chair Biological Sciences (2001) Harriett Williams Hospitality, Retail and Sport Management (2001) Andrew Gowan Music (2002) Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management (2003) Maribeth Coller The Darla Moore School of Business (2003)

South Carolina Honors College Policy Committee

Sally Boyd, Chair Continuing Education Academic Credit Programs Jim Burns Transition Year Program Thomas Cafferty Psychology Maribeth Coller The Darla Moore School of Business Cynthia Lawson Admissions Catherine Murphy Chemistry and Biochemistry Christopher Robinson Art Richard Showman Biological Sciences Lori Thombs Statistics John Van Zee Engineering and Information Technology Peter Sederberg, ex officio South Carolina Honors College James L. Stiver, ex officio South Carolina Honors College Douglas Williams, ex officio South Carolina Honors College Patrick Warren President, Honors College Council Ricky Shah (Student) (Student)

Student Publications and Ccommunications, Board of

John Willenborg The Darla Moore School of Business (2001) Bill Matalene English (2002) Scott Farrand Journalism and Mass Communications (2003) Jerry Brewer, ex officio, (contact) Student Life Erik Collins, ex officio Journalism and Mass Communications Kent Sidel, ex officio Journalism and Mass Communications Harriet Williams, ex officio Hospitality, Retail and Sport Management Sarah Hays (Student) Jennifer Fall (Student) Kelly Hamilton (Student) Toby Taylor (Student)

Student-Trustee Liasion Committee

Jotaka Eaddy (Student Body President) Corey Ford (Student Body Vice President) Ricky Shah (Treasurer) Jamison Holforty (Graduate Student) Latonya Kearns (Student) J. Richards McCrae (Student)

System Policy Committee

John Olsgaard, Chair Provost's Office Chris Plyler Regional Campuses Jane Jameson Human Resources Walter Parham Legal Blanche Premo-Hopkins USC Aiken Jane Stephens USC Spartanburg

Traffic Appellate Court

Derrick Huggins, ex officio Parking & Vehicle Registration Robert Janiskee Geography Kenneth E. Peters Core Courses, APS Patsy Tanner South Carolina Honors College Christopher Surfield (Graduate) John Beard (Student) Stephanie Fish (Student) Amber Jones (Student) April Bolin-Chan (Alternate Graduate) Kelly Conkling (Alternate Graduate) Terrance Beeks (Alternate Undergraduate) (Alternate Undergraduate)

University 101 Academic Advisory Committee

Dan Berman, Chair University 101, Director Stuart Hunter University 101, Director John Gardner Distinguished Professor Emeritus Donald Greiner, ex-officio Office of the Provost Danny Baker Criminal Justice Daniel Barron Library and Information Science Paul Beasley TRIO Programs Susan Bridwell DEIS Jim Burns Hospitality, Retail and Sport Management Deborah Cureton USC Lancaster Joseph Gibbons Engineering and Information Technology Harrison Greenlaw Orientation and Testing Ina Rae Hark Liberal Arts Carolyn Jones The Darla Moore School of Business Eileen Korpita Pre-Professional Advising Gene Luna Housing Tom McNally Libraries & Instructional Services Philip Moore Institutional Planning and Analysis Mary Ellen O'Leary Mathematics Kenneth Perkins Preston Residential College Patricia Phaup Health and Wellness Programs Chris Plyler Regional Campuses Larry Salters Career Center Kent Sidel Journalism and Mass Communications Tom Thompson Education Harold White Athletics Harriet Williams Public Health Jotaka Eaddy (Student Body President) Jennifer Clark (Graduate Student with University 101) Rebecca Lerch (Graduate Student with University 101)

Vehicle Accident Review Board

Shealy McCoy, Chair Risk Management Council Jeff Cargile Human Resources Michael W. Findley USC Aiken Phil Knox USC Spartanburg Lawrence Pathel University Police Department Gerald Goings Facilities Management Ernie Ellis Law Enforcement & Safety Derrick Huggins Transportation Services Jayne Hatchell, Secretary Risk Management

Veterans' Advisory Committee

Jacob Rivers, Chair Veterans Services, Director Becky Greer Financial Services Sally Boyd Continuing Education Academic Credit Programs Bobby Gist, ex officio Affirmative Action Officer Bob Godfrey Student Financial Aid and Scholorships Sherwood L. Stark Admissions Donald Stowe Hospitality, Retail and Sport Management Diane Sanderson Office of the Registrar Thomas Eylb (Student) Erica Kramer (Student)

Women's Studies Committee

Lynn Weber, ex officio, Chair Women s Studies Director Tom Brown Southern Studies (2001) Pat Gilmartin Geography (2001) Kay McFarland Medicine (2001) Deborah Parra-Medina Womenís Studies/HPRE, Public Health (2001) Ann Coker Public Health (2002) Constance Hendricks Nursing (2002) Barbara Hirshorn Sociology (2002) Maria Mabrey Spanish, Italian & Portuguese (2002) Ed Madden English (2002) Rita Rhodes Social Work (2002) Pearl Fernandes USC Sumter (2003) Valinda Littlefield History/African-American Studies(2003) Sadye Logan Social Work (2003) Christopher Preston Philosophy (2003) Jane Teas SC Cancer Center (2003) (Graduate Student) Sharmon Lebby (Student) (Student)
RETURN TO TOP
USC LINKS: DIRECTORY MAP EVENTS VIP
SITE INFORMATION